Téměř 130 metrů dlouhá superjachta známá zatím jen pod strohým označením Y721 ještě ani nevyplula na moře a už k sobě přitahuje pozornost. Přes tři roky na ni čeká jeden z nejbohatších lidí na světě, zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, který má jmění v hodnotě 184 miliard dolarů. Jachta, již dokončují v nizozemských loděnicích v Alblasserdamu poblíž Rotterdamu, je ale příliš velká na to, aby na cestě k moři proplula pod historickým mostem Koningshavenbrug z roku 1878.
Inženýři a stavaři si lámali hlavy a přišli s řešením: starý most částečně rozmontují, aby luxusní superjachta za 430 milionů eur mohla proplout. Když se tato informace objevila v nizozemském tisku, vyvolalo to vlnu nesouhlasu.
Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb tvrdí, že o rozmontování mostu zatím firma Oceanco, jež jachtu staví, nepožádala. Upozornil, že o záležitosti rozhodne, až bude mít v ruce žádost a až se vyjasní, kdo případné rozmontování mostu zaplatí. Část tamních obyvatel už připravuje protestní akci. Pokud radnice ustoupí, lidé chtějí na Bezosovu loď házet zkažená vajíčka.
Perte bez předpírky a jídlo nakupujte najedení
Jeff Bezos není jediný, kdo propadl plavbám na luxusních jachtách. Také další světoví boháči v době koronavirové pandemie zatoužili po větším soukromí, které jim podobná plavidla poskytují.
Prodej superjachet, tedy lodí s minimální délkou přes 24 metrů, loni překonal rekord. Podle údajů společnosti VesselsValue, jež sleduje trh s loděmi, bylo prodáno 887 superjachet. To je meziroční skok o 77 procent.
S nárůstem poptávky se ale výrobci plavidel nedokázali vyrovnat, a tedy dostatečně navýšit kapacitu. V době pandemie měli nedostatek pracovníků i součástek.
Kvůli tomu vzrostla rovněž cena starších jachet. Například v roce 2019, tedy před příchodem koronaviru, 60 metrů dlouhá loď vyrobená před 10 lety v Itálii byla prodána odhadem za 20 až 25 milionů eur. Nyní se její cena vyšplhala mnohem výš. Podle Sama Tuckera ze společnosti VesselsValue by dokázala najít majitele i za více než 30 milionů eur, tedy asi za 740 milionů korun.
Poptávku po luxusních plavidlech loni táhlo také rostoucí bohatství světových miliardářů. Humanitární organizace Oxfam v polovině ledna zveřejnila zprávu o nerovnosti, která ukazuje, že majetek 10 nejbohatších lidí se od března 2020, kdy pandemie vypukla, zdvojnásobil. Jmění desítky nejbohatších lidí na světě – například šéfa Tesly Elona Muska, slavného investora Warrena Buffetta nebo zakladatele luxusního impéria LVMH Bernarda Arnaulta – vzrostlo ze 700 miliard dolarů na 1,5 bilionu, tedy v přepočtu na více než 32 bilionů korun. Znamená to, že vydělávali 15 tisíc dolarů za sekundu, tedy 1,3 miliardy dolarů denně, uvedla organizace Oxfam.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist