Které knihy máte zrovna na nočním stolku?
Mým pomyslným nočním stolkem je telefon a v něm aplikace zvaná Audiotéka. Čtu totiž téměř výhradně odborné texty a čtením „pro zábavu“ je pro mě poslech audioknih. Nyní je na vrcholu žebříčku Jiný TGM od Pavla Kosatíka. K životopisným dílům v posledních letech tíhnu čím dál více.
Poslouchal jste v poslední době knihu, kterou byste mohl doporučit na „blbou či covidovou“ náladu?
Jestli dovolíte, vzal bych to trochu jinak. Na gymnáziu jsme měli institut povinné četby. Různě jsme to podváděli a opisovali jeden od druhého. Jako zkušený otec vím, že podobně to dělaly i moje děti. K určitým knihám totiž člověk musí dozrát nebo zestárnout, chcete‑li. A proto bych všem nad čtyřicet (do)poručil v rámci povinné četby přelouskat Orwellovu Farmu zvířat a 1984. V dětství či mládí bych tomu zdaleka nemohl rozumět tak jako v šesté dekádě života. To jsou prostě veledíla o fungování společnosti.
Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?
Obdivuju Karla Čapka. Jeho Apokryfy v podání Vlastimila Brodského jsou možná tím nejlepším, co jsem kdy slyšel. Opakovaně jsem poslouchal také všechny audioknihy od Waltera Isaacsona. Dokázal mi zprostředkovat životní osudy nejinspirativnějších osobností minulosti a přítomnosti.
Která kniha byla letos pro vás velkým zážitkem či objevem?
Užil jsem si Kosatíkovu knihu Emil běžec. Je k Emilu Zátopkovi milosrdná a nesoudí ho. Ukazuje především vlastnosti, pro které by měl být obdivován i současnými generacemi.
Kterou knihu si musíte poslechnout v příštím roce?
Moc se těším na poslední „kousek“ od Waltera Isaacsona o vědkyni Jennifer Doudnaové, jež před rokem dostala Nobelovu cenu za objev, který může změnit svět. Jedná se o editaci genomu, tedy technologii změny kódu života.
Se kterým autorem byste zašel rád na pivo?
Pakliže bych mohl fantazírovat, byli by to Komenský, Čapek nebo Kundera. Chtěl bych se jich zeptat na tajemství: Jak napsat Labyrint světa a ráj srdce, Apokryfy nebo Směšné lásky? Sám jsem začal psát a tím pádem vím, že obsah i forma zmíněných děl představují cosi téměř nedostižného.
A se kterým autorem byste se nebál strávit pár dnů nebo týdnů na opuštěném ostrově?
Během života člověk své preference mění a v současnosti bych se asi nejraději vyptal Waltera Isaacsona na věci, které ve svých knihách o inovátorech – Einsteinovi, Jobsovi nebo Leonardovi da Vincim – neuvedl, protože byly příliš osobní nebo ze současného pohledu nekorektní.
Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry
Příběhy mezi španělskou chřipkou a covidem. Velký knižní čtvrtek přinesl i nový román Pavly Horákové
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist