Které knihy máte zrovna na nočním stolku?

Mým pomyslným nočním stolkem je telefon a v něm aplikace zvaná Audiotéka. Čtu totiž téměř výhradně odborné texty a čtením „pro zábavu“ je pro mě poslech audioknih. Nyní je na vrcholu žebříčku Jiný TGM od Pavla Kosatíka. K životopisným dílům v posledních letech tíhnu čím dál více.

Poslouchal jste v poslední době knihu, kterou byste mohl doporučit na „blbou či covidovou“ náladu?

252 víkend, kultura, Pavel Kosatík
Pavel Kosatík: Jiný TGM,
čte Pavel Batěk, Tympanum, 2019
Foto: Tympanum

Jestli dovolíte, vzal bych to trochu jinak. Na gymnáziu jsme měli institut povinné četby. Různě jsme to podváděli a opisovali jeden od druhého. Jako zkušený otec vím, že podobně to dělaly i moje děti. K určitým knihám totiž člověk musí dozrát nebo zestárnout, chcete‑li. A proto bych všem nad čtyřicet (do)poručil v rámci povinné četby přelouskat Orwellovu Farmu zvířat a 1984. V dětství či mládí bych tomu zdaleka nemohl rozumět tak jako v šesté dekádě života. To jsou prostě veledíla o fungování společnosti.

Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?

Obdivuju Karla Čapka. Jeho Apokryfy v podání Vlastimila Brodského jsou možná tím nejlepším, co jsem kdy slyšel. Opakovaně jsem poslouchal také všechny audioknihy od Waltera Isaacsona. Dokázal mi zprostředkovat životní osudy nejinspirativnějších osobností minulosti a přítomnosti.

252 víkend, kultura, Farma zvířat
George Orwell: Farma zvířat,
čte Petr Čtvrtníček, Tympanum 2021
Foto: Tympanum

Která kniha byla letos pro vás velkým zážitkem či objevem?

Užil jsem si Kosatíkovu knihu Emil běžec. Je k Emilu Zátopkovi milosrdná a nesoudí ho. Ukazuje především vlastnosti, pro které by měl být obdivován i současnými generacemi.

Kterou knihu si musíte poslechnout v příštím roce?

Moc se těším na poslední „kousek“ od Waltera Isaacsona o vědkyni Jennifer Doudnaové, jež před rokem dostala Nobelovu cenu za objev, který může změnit svět. Jedná se o editaci genomu, tedy technologii změny kódu života.

Se kterým autorem byste zašel rád na pivo?

252 víkend, kultura, Karel Čapek
Karel Čapek: Apokryfy, čte Vlastimil Brodský, Audiostory, 2020
Foto: Audiostory

Pakliže bych mohl fantazírovat, byli by to Komenský, Čapek nebo Kundera. Chtěl bych se jich zeptat na tajemství: Jak napsat Labyrint světa a ráj srdce, Apokryfy nebo Směšné lásky? Sám jsem začal psát a tím pádem vím, že obsah i forma zmíněných děl představují cosi téměř nedostižného.

A se kterým autorem byste se nebál strávit pár dnů nebo týdnů na opuštěném ostrově?

Během života člověk své preference mění a v současnosti bych se asi nejraději vyptal Waltera Isaacsona na věci, které ve svých knihách o inovátorech – Einsteinovi, Jobsovi nebo Leonardovi da Vincim – neuvedl, protože byly příliš osobní nebo ze současného pohledu nekorektní.

Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry