Příliš lidí by si do lebky jen tak pár otvorů vyvrtat nenechalo. Neil Harbisson má čtyři. Na přichycení speciální antény s kamerkou, kterou nosí na hlavě a jejímž prostřednictvím vnímá okolní záření. Na speciální zařízení, které frekvenci záření „vyklepává“ na vnitřní stranu jeho lebky, na Bluetooth připojení a na baterii. Díky tomu může Harbisson „poslouchat“ barvy a říká si první kyborg na světě. A jde ještě dál. Do těla si nechal zakomponovat kompas a uvažuje, že si na stáří pořídí ocas.

HN: Kterým směrem je teď od nás sever?

No, vlastně, nefunguje to tak dobře, jak jsme s kolegy Manelem de Aguasem a Moon Ribasovou doufali. Není to žádná složitá technologie, prostě jsme si do kolene implantovali kompas. Je to vlastně poetický pokus o probuzení dalšího smyslu. Existuje mnoho studií, které ukazují, že dříve lidé sever cítili stejně jako například holubi či některá mořská zvířata. Ale tuto schopnost jsme ztratili.

Na začátku experimentu vše fungovalo a sever jsem cítil i já, bylo to jako bublina. Ale později kompas zarostl do svaloviny a už nic necítím. Manel a Moon si je už nechali odstranit. Můj je stále v koleni. Hlavně u Manela bylo dost těžké kompas vyjmout, museli mu koleno hodně rozřezávat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.