Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (The French Dispatch, USA/Německo 2021)

v kinech od 18. 11., distribuce Falcon

Americký režisér Wes Anderson rád staví scény svých filmů jako barevné a silně stylizované výjevy, skoro jako kdyby snímal naaranžované domečky pro panenky. Nyní mu k dalšímu aranžování poskytl materiál fiktivní novinář Arthur Howitzer jr. svou sérií cestopisných sloupků známých pod jménem Francouzská depeše. Novinka tvůrce hravých snímků Život pod vodou či Fantastický pan Lišák je milostným dopisem žurnalistice. A také výstavbě filmové scény, kterou tu oživují režisérovi stálí spolupracovníci Tilda Swintonová, Frances McDormandová či Bill Murray.

Paříž, 13. obvod (Les Olympiades, Francie 2021)

v kinech od 18. 11., distribuce Aerofilms

Nekonečné řady oken, z nichž některá blikají do noci, se mění v černobílý geometrický labyrint. Divák se v něm ztrácí za zvuků energicky tepající elektronické hudby a do opojných záběrů se pozvolna vlamují jednotlivá písmena titulků snímku Paříž, 13. obvod. Takřka sedmdesátiletý francouzský režisér Jacques Audiard je odchovanec festivalu v Cannes, kde získal několik cen včetně té nejvyšší, Zlaté palmy za drama Dheepan. Nyní natočil snímek o nezávazném životě třicátníků. Unikavý, tak jako vztahy mezi mladými. Ale v každé vteřině uhrančivý.

U Petrovových řádí chřipka (Petrovy v grippe, Rusko/Francie/Německo/Švýcarsko 2021)

v kinech od 18. 11., distribuce Film Europe

Ruský režisér Kirill Serebrennikov se po tři roky starém rockovém dramatu Léto z 80. let vyprávějícím o konci jedné politické éry s novinkou vydává do postsovětského Ruska. Adaptace ceněného románu Alexeje Salnikova, který vyšel i česky, se tak jako předloha odpichuje od všedních starostí. Ale s tím, jak stoupá horečka, sílí i halucinační bloudění neutěšenou realitou ruského zapadákova, v němž onemocnění nezesiluje jen intenzitu vyobrazených událostí, ale je také silnou metaforou světa, jemuž vévodí ochablost nejen tělesná, ale především ta morální.

Drazí soudruzi! (Dorogije tovarišči, Rusko 2020)

v kinech od 17. 11., distribuce Film Europe

Kropící vůz jede prázdnou ulicí, v okně bytu se probere mladá žena a vyráží do fronty na maso, mléko a kefíry. Píše se rok 1962 a v provinčním městečku na jihu Sovětského svazu začíná další ospalý den. Poklidné tempo však nabere na obrátkách, když se stávka v místní továrně vymkne kontrole. Čtyřiaosmdesátiletý režisér Andrej Končalovskij má za sebou kariéru v Hollywoodu, kde točil třeba se Sylvestrem Stallonem. Ale pak se vrátil k úspěšným festivalovým dramatům ze zapadlých koutů Ruska a se svou novinkou získal zvláštní cenu poroty v Benátkách.

Veliká (The Great, VB/Austrálie 2020-2021)

od 19. 11. na HBO

Desetidílný seriál Veliká loni práskal s historií o zeď jako hrdinové s vypitými sklenkami vodky, tedy neustále. Satirické vyobrazení osudů nejdéle panující ženy na ruském trůnu Kateřiny Veliké konfrontovalo naivní, ale intelektuálně založenou šlechtičnu v podání Elle Fanningové s jejím chotěm Petrem III., který se na trůnu choval jako přerostlé dítě. A za jeho vlády padaly hlavy rychleji než klouzaly ústřice do úst rozmarné šlechty. Druhá řada pokračuje v komických i ironických střetech Evropanky se zarputilým ruským dvorem.

Nečekaný vrah (The Unlikely Murderer, Švédsko 2021)

od 5. 11. na Netflixu

Ve švédských dějinách asi není záhadnější zločin než vražda premiéra Olofa Palmeho v roce 1968. Byť po dekádách spekulací policie případ loni uzavřela, tvůrci pětidílné série se pouští do vlastní verze na pomezí faktů a fikce. Scenáristé úspěšného Chalífátu se po vzoru krimi dramatu Davida Finchera Zodiac pouštějí do pozvolně vyprávěné detektivky, která nabízí především propad do kolotoče nekonečných chyb, jež se děly během vyšetřování. Výsledkem je návykové drama o politice i toxické maskulinitě, kterým protéká spousta levné whisky a červeného vína.

Doktor Mozek (Dr. Brain, Jižní Korea 2021)

od 4. 11. na Apple TV

Celý svět díky titulům Parazit a Hra na oliheň objevuje kvality jihokorejských filmů a seriálů. Na Apple TV nyní seriálově debutuje jeden z nejlepších korejských režisérů Kim Jee-woon. Jeho filmy jako šílená žánrová variace Hodný, zlý a divný patří k nejúspěšnějším hitům korejských kin a též seriál ukazuje hlavní přednost tamních filmařů: schopnost smísit množství inspirací do zábavného celku. Kriminální sci-fi Doktor Mozek o geniálním vědci rozehrává ty nejbláznivější myšlenkové veletoče. Je radost se v nich ztrácet.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist