Měď je nová ropa. Chytlavý slogan, který analytici investiční banky Goldman Sachs dali do titulku reportu, jejž rozeslali klientům letos na jaře, ilustruje důležitost načervenalého kovu pro moderní ekonomiku jazykem, jemuž investoři rozumějí.

Pro měď mluví její faktická nenahraditelnost. Bude ve stále větším a větším množství nezbytná k tomu, aby k odklonu od ropy a dalších fosilních paliv a přechodu na čistší energetiku a dopravu vůbec mohlo dojít. Neobejde se bez ní výroba, přenos (supravodivost je v energetice stále hudbou budoucnosti) ani akumulace elektřiny. A podle toho naroste i význam obchodů s ní.

Bez tohoto kovu se ale neobejdou ani další obory ekonomiky. Ohromné množství spolykají například stavební projekty. S ropou má měď ještě jednu společnou vlastnost: investice do produkčních kapacit jsou léta zanedbávány, a nabídka tak pravděpodobně nebude stačit sílící poptávce. Což se v nějakém delším čase zásadně promítne do ceny suroviny a podepsalo se to už i na letošních rekordech.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.