Poté co na jaře roku 2014 Rusko anektovalo Krym a v Doněcku začali separatisté s ruskou podporou ozbrojené povstání, připojily se k ukrajinské armádě a dobrovolnickým praporům také tisíce žen. V letech 2014 a 2015 jsem byl několikrát ve válečných zónách na východě země a potkal tam mnoho žen v uniformě. Ve městě Ščasťa, blízko frontové linie, jsem se tehdy setkal s osmnáctiletou studentkou z Kyjeva Soňou Novikovou. O rok dříve přijela na východ, aby se přidala k dobrovolnickému praporu Ajdar a se zbraní v ruce se zařadila do oddílu, který působil v okolí strategicky důležité elektrárny Luhanska TES. Ukazovala mi místa v jejím okolí, kde granáty a rakety zabily kamarády, kteří s ní v praporu bojovali.

„Prostě jsem se rozhodla, že půjdu do války. Ukrajina mi za to stojí. Ne každý chce žít v nějakém Novorusku,“ vysvětlovala mi své důvody v kasárnách Ajdaru ve chvíli, kdy se vrátila z jedné noční akce. Rodina prý přijala její krok nejednoznačně. „Táta byl na mě hrdý, máma byla zpočátku proti. Moje babička žije v Rusku a říká, že na Ukrajině vládnou fašisté. Ví ale, že jsem tady,“ usmívala se bojovnice, zatímco si zapalovala cigaretu a samopal přehazovala na záda. Ve Slavjansku, který separatisté vedení ruským důstojníkem Igorem Girkinem obsadili v dubnu 2014, jsem zase viděl mladou dívku, jak s ochranným štítem a vestou prohledává centimetr za centimetrem území, na kterém nepřátelé položili nášlapné miny. Říkala, že chtěla pro svoji zemi udělat něco důležitého, tak se přihlásila jako dobrovolnice na odminovávání.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.