Před 200 tisíci roky se dvě děcka zastavila u skalky pokryté vrstvou minerálů vysrážených z vody nedalekého termálního pramene. Starší, zhruba dvanáctileté, otisklo do dosud neztvrdlých vrstev travertinu chodidlo. Zálibně si svůj výtvor prohlíželo a pak přidalo další šlápoty. Šestiletý špunt staršího kamaráda se zájmem sledoval. Chvíli přemýšlel a pak doplnil vzorec ze šlápot o několik otisků ruky.

Zkamenělé stopy a otisky rukou byly v jižním Tibetu objeveny už v roce 2018. S výkladem, jak nejspíš vznikly, však přišel až nyní mezinárodní tým vedený Lawrencem Edwardsem z univerzity v čínském Kantonu. Jejich studii zveřejnil vědecký časopis iScience. Detailní analýza otisků dochovaných ve ztvrdlém minerálu vyloučila, že by mohly vzniknout, když děti přelézaly přes skalisko. Čerstvá travertinová usazenina klouže a skála je tak příkrá, že se po ní chodit nedalo. Otisky jsou velmi ostré a jistě nevznikly tak, že děcka uklouzla a o skálu se opřela ve snaze nabýt zpátky ztracenou rovnováhu. Snad si tu děti jen tak hrály. Edwards a jeho spolupracovníci jsou však víc nakloněni myšlence, že hlavním motivem byl estetický dojem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.