Když měl Stanislav Lachman odpovědět na otázku, co ho na jeho práci nejvíc baví, byl stručný: „Udělat z ničeho něco,“ konstatoval s úsměvem, který k němu jako k bytostnému optimistovi neodmyslitelně náležel. Mimochodem naprosto stejně popisoval svoje prvotní umělecké usilování i zakladatel abstraktního malířství František Kupka. Zatímco Kupka namaloval Dvoubarevnou fugu a desítky dalších přelomových obrazů, Lachman navrhl více než dvanáct stovek předmětů denní potřeby, z nichž se okolo devíti set dostalo do výroby. S takovým množstvím neměl v bývalém Československu, ale ani v současném Česku konkurenci.

Maxim Velčovský, který patří mezi nejvýraznější současné české tvůrce designu, je přesvědčen, že Lachman byl náš nejenom nejlepší, ale také nejplodnější český designér všech dob. „Snese srovnání s Dieterem Ramsem, který dlouhodobě pracoval jako návrhář pro firmu Braun. Stanislav Lachman definoval vizuální styl celé poválečné generace.“ Chtěl, aby byl svět lepší, jak si to přáli humanisticky zaměření architekti a designéři dvacátého století Švýcar Le Corbusier, Američani Charles a Ray Eamesovi nebo Fin Alvar Aalto. Pro ně to nebyla fráze, věřili v hluboký smysl svého počínání a možnost změny. Michal Froněk, který vyučuje design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, upozorňuje na zvláštní paradox: „Byl to člověk, na němž stál kus průmyslové produkce, ale přitom byl neuvěřitelně skromný. Zůstával v anonymitě, znali ho jenom lidé z oboru. Srovnáme-li jeho obrovskou produkci s produkcí dnešních designérů, kteří se s každým návrhem, aniž by vůbec došlo k jeho výrobě, okamžitě chlubí na Instagramu, tak je to značný nepoměr.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.