Poslyšte dramatický příběh: „Šíří se informace o prezidentově smrti. Prezidentovi příbuzní, stejně jako prezidentský palác ale tvrdí, že prezident žije. ‚Byl hospitalizován a je na jednotce intenzivní péče. Jeho stav je hodnocen jako stabilní. V této chvíli je příliš brzy na jakékoliv prognózy,‘ píše  v pondělí prezidentova dcera na sociální síť Instagram. Místní agentura nicméně oznamuje, že prezident skonal. Ve čtvrtek však upřesňuje, že prezident je jen napojený na přístroje. Týž den pozdě večer pak píše, že v prezidentově rodném městě jsou už v plném běhu přípravy na pohřeb. V pátek ráno o úmrtí informuje agentura Reuters s odkazem na tři diplomatické zdroje. Prezidentský palác potvrzuje smrt svého lídra pro agenturu Interfax v pátek odpoledne. Později však Interfax zprávu stornuje s tím, že smrt prezidenta úřady opět popřely. Nakonec je ale úmrtí v sobotu oficiálním prohlášením potvrzeno.“

Příběh pochází z roku 2016, je z Uzbekistánu a popisuje okolnosti skonu tamního prezidenta Islama Karimova. Ukazuje nám, jaký zmatek může vzniknout, pokud se o zdravotním stavu hlavy státu mlží a úřady odmítají poskytovat odpovídající informace. Logicky se pak šíří spekulace, což neprospívá ani vnitřní politice, ani obrazu země v zahraničí. Platí to nejen v případě, že hlava státu nakonec skoná – jako diktátor Karimov. Ale i v případě, kdy „jen“ řadu dní veřejnost neví, jak na tom prezident vlastně je, a oficiální místa úporně tvrdí, že do toho nikomu nic není. Což je případ nynějšího Česka, které se tak začíná podobat Uzbekistánu. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.