Mizerné probuzení v neuklizeném panelákovém bytě s výhledem na obrovskou čoudící ocelárnu v Rheinhausenu. V bytě se válí špinavé nádobí a oblečení, proložené prázdnými lahvemi od piva. Rozespalý chlápek si připravuje snídani, pozoruje za okny industriální scenérii za poslechu písničky Leader of The Pack od dívčí kapely Shangri-Las z roku 1964. Scéna v bytě se odehrává v roce 1981. Jsou to úvodní záběry německé kriminální série Tatort (Místo činu), ve kterých se před čtyřiceti lety západoněmeckým divákům ukázal na obrazovkách televize ARD komisař Horst Schimanski z Duisburgu.

Tvůrci se zpočátku obávali propadáku. Schimanski představoval úplně jiného policistu, než jakého Němci do té doby alespoň z filmů a televize znali. Měl příšernou životosprávu, volný čas trávil v zaplivaných hospodách se skleničkami v ruce nebo u stánků s pouličním občerstvením, nadával, pral se, chodil v ušmudlaných džínech a rozšmajdaných botách, s dodržováním úředních postupů si nelámal hlavu. Byl takový, jaký byl Duisburg na soutoku Rýna a Rúru, kde se epizody odehrávají. Město oceláren, hutí, koksoven, strojíren, říčního přístavu a nákladních lodí, zapadlých ošuntělých uliček s roztodivnými bary, knajpami a nálevnami.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.