S ročním zpožděním se 1. října otvírají brány Světové výstavy Expo v Dubaji. Český pavilon a jeho koncepci se svým týmem vymyslel a zrealizoval generální komisař Expo pro Českou republiku, jedenapadesátiletý Jiří František Potužník. Bývalý novinář, který před lety působil jako zahraniční zpravodaj ČT, české zastoupení na Expu vede již podruhé. Poprvé se do tuzemské účasti na světové výstavě zapojil už v roce 2010 v Šanghaji, kdy působil jako její marketingový a mediální manažer. Jak se k práci dostal? „Po pádu koaliční vlády v roce 2009 a nástupu úřednické vlády pro mě cesta v médiích skončila,“ připomíná Potužník situaci, kdy kvůli krizi, skandálům a špatnému řízení státu ztratila důvěru vláda Mirka Topolánka a tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval vládu Jana Fishera. Potužník se tehdy rozhodl, že z médií odejde, a přijal nabídku účasti na organizaci Expa. „Zároveň se mi líbila možnost delšího pobytu v zahraničí v jiné roli než jako novinář. A lákal mě přesun do manažerské pozice,“ doplňuje.

Český pavilon v Šanghaji byl úspěšný a expozici postavenou na mapě pražského Starého Města, kde se potkává kultura s technologií, ocenil Mezinárodní úřad pro výstavnictví (BIE), jenž výstavu zastřešuje, stříbrnou medailí za kreativitu. „Sklidili jsme úspěch, ale viděl jsem věci, které jsem chtěl dělat jinak. Třeba daleko víc angažovat soukromý sektor, a tím významně ušetřit peníze státu,“ vysvětluje Potužník a dodává, že pro něj jako ekonomicky konzervativního člověka, který nerad rozhazuje peníze, bylo těžké smířit se s enormními výdaji – český rozpočet přesáhl půl miliardy korun. Ostatně celá šanghajská výstava byla vůbec nejdražší v historii Expa.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.