Zanechal po sobě prý asi třicet písniček v různém stadiu rozpracovanosti – od náčrtků a demosnímků po částečně hotové i definitivní verze, připravované k vydání pod dohledem vyhlášeného producenta Martina Ledviny. David Stypka tvrdil, že jeho nová deska Dýchej není jen kolekcí náhodně posbíraných písní, ale na rozdíl od předchozího alba Neboj, které vyprávělo o různých podobách strachu, bude novinka hlavně o naději.

Taky že ano. Stypka v době, kdy se album realizovalo, moc dobře věděl, že konec jeho života se blíží. A v řadě okamžiků na to ve svých textech naráží, když se obrací k vesmíru nebo k „Němu“, ale jeho písně jsou plné jasu a naděje: „To je jasné, že to může být zlé, / ba ne, my se s tím popereme / ba ne, tohle zvládneme,“ zpívá v písni Ještě se mi zdají sny. V Růži zase sděluje, že „už se ta chvíle blíží – cítím to bezpečně v kříži / unikám zemské tíži“. Vždy ale vizi nevyhnutelného konce kreslí v jiných souvislostech, nejčastěji milostných. Ten pravý text vyprávějící o chvíli před koncem za něj nazpíval Vladimír Mišík, když na závěr svého právě vydaného alba Noční obraz umístil píseň se Stypkovým textem nazvanou Děkuji. Ale rovněž ta je plná naděje: „Děkuji ti, že ještě mohu. Děkuji ti, že ještě jsem.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.