Divoká a civilizací nedotčená krása údolí Darjá Súf na severu Afghánistánu byla několik týdnů po 11. září svědkem neuvěřitelné akce. Měla v sobě prvky středověkého rytířského eposu a dramatu gerilové války v těžko přístupném terénu. V chudých rozbořených vesnicích vládl Tálibán v roce 2001 už čtyři roky tvrdou rukou a ti, kteří proti němu bojovali, neměli dost sil ani zbraní ho z údolí vyhnat. Přišlo ale 11. září a Američané vysadili 5. října v noci z vrtulníků  dvanáct elitních vojáků, příslušníků Páté skupiny speciálních sil USA (5th Special Forces Group).

První američtí vojáci na afghánském území měli místním povstalcům pomoci Tálibán vytlačit a připravit půdu pro ofenzivu na strategicky důležitý Mazáre Šaríf, čtvrté největší město v Afghánistánu. Mezi místními Afghánci a Američany byla zpočátku nedůvěra, umocněná ještě hádkami mezi různými frakcemi povstalců. Společný cíl ale tehdy pomáhal dobrému konci. Vysazení Američané vedli závěrečnou ofenzivu na opěrný bod Tálibánu v údolí postaru, na koních. Prorazili cestu údolím a otevřeli cestu na Mazáre Šaríf s obrovskou pevností plnou zbraní a bojovníků Tálibánu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.