Voda je nejhojnější kapalinou v přírodě a zároveň tou nejzáhadnější. Je to jediná látka, kterou může člověk běžně potkat v kapalném, pevném i plynném stavu. Nikde ve vesmíru pravděpodobně neexistují živí tvorové, kteří by se bez ní obešli. Za své výjimečné vlastnosti přitom vděčí jednomu drobnému jevu, který se nyní podařilo poprvé přímo pozorovat.

Voda se skládá ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. Vodík je nejhojnější prvek ve vesmíru a vznikl už při velkém třesku. Je také nejjednodušší, v jádru má pouze jeden proton, který si k sobě přitahuje jeden elektron. Kyslík naopak vznikl uvnitř prvních hvězd a do vesmíru se uvolnil při jejich smrti – výbuších. Kyslík má osm kladně nabitých protonů a osm elektronů se záporným nábojem, které jsou ubytované ve dvou takzvaných energetických hladinách. Představme si je jako dvě podlaží hotelu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.