Když se loni na jaře začal šířit koronavirus SARS‑CoV‑2, odborníci po celém světě začali sledovat nejrůznější děje v organismu a hledat mezi nimi souvislost s vyšším rizikem onemocnění či jeho těžším průběhem. Poměrně rychle si všimli, že hospitalizovaní pacienti trpí nedostatkem vitaminu D. A protože o vitaminu D víme, že podporuje funkce imunitního systému, začalo se šířit doporučení jeho preventivního užívání, v některých nemocnicích byl dokonce podáván pacientům jakou součást léčby.

V době, kdy jsme neměli nic jiného, se toto řešení zdálo jako geniální – levné, bezpečné a ihned široce dostupné. „Na vzájemnou souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a covidem poukazovalo i několik studií, publikovaných především jako preprinty, tedy ty, jež neprošly standardní odbornou recenzí, postupně ale přibývalo důkazů, že je to celé složitější a že skutečné důkazy o přímé souvislosti chybí,“ popisuje Eliška Selinger, lékařka a vyučující vědecké metodologie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „Stala se z toho přímo modelová ukázka komplexnosti oboru nutriční epidemiologie a důležitosti výběru vhodné metody a správné interpretace vědeckých dat.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.