Cukrárna byla v Amálské ulici v Kladně už za první republiky, na dortíky se tam chodilo i během komunismu. Po revoluci to s ní ovšem šlo od deseti k pěti, zkraje 90. let se uvnitř vystřídalo několik provozovatelů a vůbec nebylo jisté, zda návrat svobody přežije. Přece jen nestojí přímo v centru města a okolní školy jsou sice zásobárnou mlsných jazyků, ale nikoli plných peněženek. Jedním z dětí, které na laskominkách „od Amálky“ vyrostly, byl i Radek Březina, a protože se v roce 1993, kdy podnik znovu hledal provozovatele, nudil coby mladý zaměstnanec Poldovky, a navíc chtěl podnikat, cukrárnu si pronajal. 

„Nikdy jsem nevařil, nepekl ani jsem neměl zkušenosti s pohostinstvím. Jen jsem toužil dělat sám na sebe a cukrárna, kterou jsem jako dítě znal, se mi namanula do cesty,“ rozpřahuje rukama padesátiletý rodák z Kladna.

Největší středočeské město už ovšem není jeho domovem ani byznysovou základnou, ačkoli cukrárnu v Amálské ulici má pořád. Březina se s rodinou i firmou přestěhoval do nedaleké, pro cukráře stylově pojmenované obce Velká Dobrá. A velkým dobrotám se tu opravdu daří, hrušková zmrzlina jeho rodinné firmy Ňam Ňam získala v červenci stříbrnou medaili na zmrzlinářském mistrovství Evropy Gelato Festival World Masters.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.