Konec druhé světové války máme spojený s květnem 1945, ale tehdy skončila jen evropská kapitola konfliktu, jaký neměl a snad ani nebude mít obdobu. Na Dálném východě se ještě víc než čtvrt roku bojovalo a umíralo. Válku definitivně ukončila až kapitulace Japonska. Symbolický akt se odehrál 2. září na palubě americké bitevní lodi Missouri, čímž se elegantní plavidlo nesmazatelně zapsalo do historie.

Do té patří i kvůli tomu, že šlo o naprostý vrchol vývoje klasického námořního válčení. Pro disciplínu „jak zničit lodě protivníka palbou z děl“, která o vládě nad oceány rozhodovala téměř pět set let, člověk nic dokonalejšího nezkonstruoval, ač se mezi soupeři Missouri a jejich sester najdou i větší exempláře. Ovšem historickým paradoxem je, že tuto schopnost nejpokročilejší z bitevních lodí vlastně nikdy nevyužily.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.