Na zemi před naším domem ležel mrtvý holub. Přímo před vchodem. Ležel tam den, dva, tři, všichni ho překračovali. Začínal už smrdět. A tak jsem nevydržel. Vzal jsem igelitku, že holuba odnesu do kontejneru. Cestou jsem zauvažoval, co by se stalo, kdybych tak neučinil. Ležel by holub, jsa lhostejně překračován, před domem v centru Prahy ještě další týden? Patrně ano. Lidé by ho dál buď „neviděli“, nebo by se rozhořčovali, že s tím nikdo nic neudělá. A v úvaze jsem pokračoval: mohlo se to stát kdekoli? Patrně také ano, náš dům přece není žádné ghetto, žijí v něm vzdělané středostavovské rodiny. Holub by měl prakticky všude v Česku ještě větší šanci, že na veřejném místě úspěšně shnije.

Ve chvíli, kdy jsem nebohého holuba házel do kontejneru, mi došlo, že dotyčný měkkozobec je vlastně symbolem našeho přístupu k veřejnému prostoru. Odkazuje k tomu, že český veřejný prostor v nejširším slova smyslu je prostorem veřejné lhostejnosti. Od dvorků s mrtvými holuby přes rozbité komunikace, za které „nikdo nemůže“, až třeba po klopotně fungující veřejné služby. Místo hrdého lva bychom si mohli dát stejně dobře do erbu nahnilého holuba. A bylo by to, minimálně dle toho, jak to u nás vypadá, asi i výstižnější.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.