Lidé většinou chápou naději jako pocit spojený s doufáním v dobrý výsledek. Ne vždy si ale uvědomují, že ji můžeme ovlivňovat a zvyšovat svým myšlením a chováním,“ říká psycholožka Alena Slezáčková z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která se tématu naděje věnuje již více než deset let.

Současná psychologie naděje vychází především z přístupů dvou představitelů tohoto oboru, Američana Ricka Snydera, který naději definoval jako způsob myšlení, a Švýcara Andrease Kraffta, jenž rozvinul koncept prožívané naděje. Další teorie popisují naději jako určitý osobnostní rys, silnou stránku povahy nebo jako jednu ze základních pozitivních emocí. „Jednotlivé přístupy nejsou v protikladu, ale naopak se vzájemně doplňují,“ zdůrazňuje zakladatelka a vedoucí Centra pozitivní psychologie v ČR.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.