Tereza Janovská se k pražskému spolku MetroFarm připojila i se svým stádečkem koz.
Foto: Honza Mudra
Kdákání a mečení, zvukovou kulisu tradičního venkova, si můžete užívat také v Praze. Nadšenci z komunitních zahrad zachraňují neduživá kůzlata z farem a zbídačené slepice z velkochovů a lákají dobrovolníky, aby si v hlavním městě vyzkoušeli dobrodružství vesnického života. A odměnou pro odvážné příležitostné farmáře jsou nejen ekologická vajíčka a čerstvé mléko.

Stačí palcem a ukazováčkem pevně stisknout teplý struk a na dno plechového hrnce rytmicky tryská kozí mléko. Musíte mít ale správný grif. „Každému to nejde. Kdo zkouší dojit poprvé, většinou říká, že je to zvláštní pocit, skoro až nepatřičný,“ říká zkušená dojička, drobná třiatřicátnice Tereza Janovská, když se sklání pod bílou rohatou kozou Vendulou. Na pravidelné odlehčení vemene čeká ještě bezrohá Bezinka, v ohradě na Císařském ostrově mezi pražskou Stromovkou a Trojou k tomu poskakují a pomekávají čtyři kůzlata, zatím nedojící strakatá koza zvaná Krteček a vykastrovaný kozel Mekta. Tomu se ve farmářské terminologii neříká valach či vůl, nýbrž hňup.

Stádo tu na magistrátním pozemku s oploceným výběhem a přístřeškem žije od loňského listopadu, kdy se sem přestěhovalo z předchozího působiště na brownfieldu u nádraží Holešovice. Na jaře 2019 tam parta nadšenců založila komunitní zahradu, v níž zájemcům nabídla k pronájmu za členský poplatek záhonky a možnost podílet se na péči o „sdílené“ kozy a slepice. Odměnou bylo a je čerstvé mléko, z nějž si řada lidí doma vyrábí i sýry, a vejce, nepochybně kvalitnější než ze supermarketu. A ve městě zcela neobvyklé zážitky, které jsou dnes, jak známo, ceněné výš než materiální statky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.