Každou minutu si každá naše buňka sestrojí asi 20 tisíc molekulárních nůžek, s jejichž pomocí si vyrábí proteiny neboli bílkoviny potřebné pro své fungování. „Světločivné buňky v oku například syntetizují proteiny důležité pro detekci světla, svalové buňky vytvářejí proteiny, ze kterých jsou složeny naše svaly,“ upřesňuje David Staněk, vedoucí Oddělení biologie RNA na Ústavu molekulární genetiky AV. Při výzkumu „nůžek“, označovaných jako sestřihový komplex, jeho laboratoř nedávno objevila jednoho z důležitých pomocníků, kteří tělu radí, jak nůžky správně sestavit a použít.

Základní stavební kameny lidského těla, proteiny (bílkoviny), se neustále opotřebovávají. Musí se proto průběžně obnovovat nebo doplňovat. Návod na jejich výrobu je uložen v našich genech, v podobě DNA. Všechny geny lidského těla dohromady tvoří něco jako veliký archiv DNA návodů. „DNA je jen pasivní nositelka informace, což je sice důležité, ale sama se nemůže přepsat do proteinu. Je jako kniha, kterou když nebudeme umět přečíst, jsou všechny v ní zapsané znalosti k ničemu a nenajdou uplatnění,“ upřesňuje molekulární biolog Staněk. Kdo v ní ovšem číst dokáže, jsou molekuly RNA, jež potřebné proteiny vyrábějí. Nepracují ale přímo s návodem, tvoří si jen kopii, aby nedošlo k poškození originálu. Z původního DNA návodu použijí zhruba desetinu informací, zbytek „vystřihnou“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.