Salvador

Dolar má v Salvadoru konkurenci, a to bitcoin

Salvadorský prezident Nayib Bukele se rozhodl, že z kryptoměny bitcoin udělá novou měnu své země. Používat by se měla společně s americkým dolarem, který je nyní oficiálním platidlem středoamerického Salvadoru. Prezidentův návrh tento týden schválil parlament. Zhruba šestapůlmilionový Salvador se tak stane první zemí na světě, která začne bitcoin používat. Prezident Bukele říká, že to Salvadorcům žijícím v zahraničí usnadní posílání plateb příbuzným domů. Ekonomika země je na těchto platbách závislá. Tvoří až pětinu HDP. Odhaduje se, že za hranicemi vlasti, nejčastěji v USA, žijí více než dva miliony Salvadorců. Domů každý rok pošlou více než čtyři miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 102 miliard korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se