Za necelé čtyři měsíce budou volby a letošní předvolební kampaň asi bude hodně brutální. Souboj Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka se nám v roce 2006 zdál velmi vyhrocený, ale z dnešního pohledu šlo o pouhé nevinné pošťuchování – Andrej Babiš teď jede úplně jiný level. Politické konkurenty obvinil, že chtějí lidem do bytů nastěhovat migranty, varuje před návratem cizáků do ulic našich měst. Možná dojde i na ztroskotance a samozvance, revanšisty nebo vrahy z Wall Streetu. Hloupých nápadů prostě v naší politice přibývá a přibývat ještě určitě bude.

Pojďme si rozebrat jeden nápad, který je hloupý opravdu hodně, ale přitom se o něm moc nemluví. A to je myšlenka, že by politici měli mít nižší platy. Babiš navrhuje jejich zmrazení na letošní úrovni, která je stejná jako ta loňská. A sociálnědemokratická ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová by chtěla mzdy politikům rovnou snížit – loni navrhla, aby brali čtyřnásobek minimální mzdy. V tom případě by se poslancům snížil plat o 22 tisíc korun, brali by nějakých 68 tisíc hrubého.

Návrh na zmrazení platů politiků, pokud by opravdu bylo dočasné, lze pochopit. Ekonomicky vzato samozřejmě jde jen o nic neřešící výkřik, protože z hlediska státního rozpočtu se jedná o zcela zanedbatelnou položku. V době pandemie, kdy řadu lidí postihl výpadek příjmů, by ale šlo o gesto jisté solidarity. Hned jak pandemie skončí, by ale měly platy politiků naopak růst, jak vysvětlíme níže.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se