Kdyby byl život poskládaný z různobarevných kostiček jako ve hře Tetris, po smrti blízkého by se mohlo zdát, že se dílky rozsypaly do všech stran a už je nepůjde dát nikdy dohromady. Zármutek je zpočátku vše­pohlcující a zdánlivě nekonečný. „Chce to čas, aby se kostičky nějakým jiným způsobem zase poskládaly k sobě,“ vysvětluje Petra Černá, vedoucí poradny pro pozůstalé domácího hospice Cesta domů. Upozorňuje však, že vztah se zemřelým ani pocit ztráty nezmizí. Jen se člověku začlení do života tak, aby v něm mohl pokračovat.

Kvůli covidu loni a letos smrt zasáhla více rodin než v běžných letech. Počet obětí této nemoci přesáhl 20. května hranici 30 tisíc. Dennodenně politici i veřejnost sledují, kolik infikovaných testy odhalily či jaké množství lidí se podařilo naočkovat. Ze všech covidových statistik je však údaj o počtu zemřelých jeden z mála, který z podstaty nemůže klesnout. Na pozadí diskusí o tom, za jakých podmínek lze opět otevřít restaurace a kdy se naplno rozběhnou kulturní akce, křivka obětí dál stoupá. V posledních týdnech už sice výrazně pomaleji, nicméně ještě v březnu podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu zemřelo 16 600 lidí. To je za jediný měsíc historicky nejvíc od roku 1947. Více lidí, než je obvyklé, zemřelo i v lednu, únoru a celém loňském roce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.