Při vysílání robotických vozítek na Měsíc se dosud muselo na místo dopravovat i zařízení pro telekomunikaci se Zemí. Vzdáleně řízený pohyb lunárních roverů byl značně omezený, na odvrácené straně Měsíce je navíc vzhledem k rádiovému stínu nešlo z naší planety ovládat. Řešením, které je nezbytné i pro plánovaný návrat člověka na Měsíc, je lunární satelitní navigace a mobilní síť. Projekt jejich výstavby před pár dny představila Evropská vesmírná agentura (ESA).

Nejde ale jen o samu komunikaci, podstatná je také finanční stránka věci. Pokud začnou Měsíc obíhat navigační satelity a na jeho povrchu se vystaví vysílače mobilního signálu, nebude nutné na oběžnici Země vždy znovu vypravovat nová telekomunikační zařízení. Budoucí cesty na Měsíc by to mělo podle ESA zlevnit a umožnit tak, aby se do vlastních lunárních misí pouštěly i menší státy, jako například Česko.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.