Fort Knox, Kentucky. Opevněná schránka na tisíce tun zlata vznikla za vlády presidenta F. D. Roosevelta. V poválečných letech toto bohatství podpíralo mezinárodní měnový systém.
Foto: Getty Images
Současný systém nekrytých měn, které vůči sobě volně kolísají, se zrodil vlastně v nouzi. Po světě obíhalo tolik dolarů, že udržování kurzů v úzkém rozpětí přestalo být možné. Ke konci uspořádání přispělo příliš úspěšné Německo, Francie, která chtěla zlato, i Američané, kteří ho za dolary přestali měnit.

Svět mezinárodních financí zažíval před půlstoletím dramatické chvíle. „Máte asi 15 sekund na to, abyste se rozhodli“, slyšel bankéř zajišťující prodloužení úvěru pro amerického výrobce hodinek Bulova od svého londýnského partnera. Firma založená v druhé polovině 19. století českým emigrantem Josefem Bulovou měla úzké vztahy se Švýcarskem, kde už šedesát let vyráběla, i s Německem, z něhož řídila zámořské obchodní operace, takže úvěry v evropských měnách pro ni byly životní nutností. 

Ovšem klidné časy, kdy měny západního světa měly vůči sobě v podstatě stabilní kurz s minimálními fluktuacemi a devalvace či revalvace byly výjimečnou záležitostí, právě končily. Vrcholil totiž proces označovaný současníky jako dolarová krize. Systém vytvořený v roce 1944 na konferenci v Bretton Woods, podle kterého byly všechny měny navázány na dolar a jeho hodnota byla stanovena ve zlatě, byl u konce s dechem. Jak blízko je konec brettonwoodského systému, ještě nikdo nevěděl, příznaky krize však byly čím dál patrnější.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.