Python znamená anglicky hroznýš, ve světě je ale dnes známější jako velmi populární programovací jazyk, který počátkem 90. let stvořil holandský informatik Guido van Rossum. „Hodně se o něj teď zajímám kvůli automatizaci, zkouším si v pythonu napsat kódy a příkazy, které by mně pomohly s nudnými rutinními povinnostmi,“ usmívá se z obrazovky telekonferenční aplikace Zoom Dita Formánková. Mladá dáma nadšeně vyprávějící o programování může působit trochu neobvykle, ovšem zdání klame – Formánková (za svobodna Přikrylová) věnovala propojování žen s IT světem posledních šest let života. Založila mimo jiné známou vzdělávací neziskovku Czechitas a od loňského září větší zastoupení žen nejen mezi vývojáři prosazuje také v Avastu, nejúspěšnější softwarové firmě z Česka.

Že více žen firmám prospívá, prokazuje řada studií. Například odborný magazín Harvard Business Review nedávno zveřejnil analýzu, podle níž jsou společnosti s větším podílem žen ve vedoucích funkcích ziskovější, vládne v nich lepší atmosféra a bývají společensky odpovědnější. Jenže do této debaty před více než rokem zasáhl covid-19, který doma nedobrovolně uzavřel stovky tisíc dětí a s nimi – ve větší míře než otce – právě jejich matky. „Svým způsobem jsme se vrátili o několik let zpátky,“ říká Formánková, která za své úsilí o rozvoj digitální gramotnosti dostala například Cenu evropského občana udílenou europarlamentem. „Není to ale tak, že je všechno špatně, naopak. Jednak koronavirus otevřel řadě lidí oči a uvědomili si, že poloviční úvazky nebo home office nejsou něco špatného, jednak se zásadně posunuly digitální kompetence lidí, kteří byli k digitalizaci vlastně dotlačeni.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.