Které knížky máte právě na nočním stolku?
Stručnou historii času od Stephena Hawkinga, Smutné tropy od Clauda Lévi-Strausse. Také knihy Chromý jelen − vyprávění siouxského medicinmana a Velká ryba od Davida Lynche se mi nikdy neomrzí. V těch knížkách se přemýšlí o světě, vesmíru, souvislostech, vztazích a způsobech vnímání. Současně čtu na přeskáčku knihy Philipa Zimbarda Odpojený muž nebo Luciferův efekt, ten jsem ale schopná důkladně číst až ke konci, kdy se mluví o nenápadných hrdinech. Předtím je to tak moc o zlu, až je z toho člověku zle.
Své cestovatelské výpravy pojímáte vášnivě. Čtete texty jiných cestovatelů?
Teď zrovna Papuánské (polo)pravdy od Vojtěcha Novotného a Posledního muže na Měsíci od Eugena Cernana. Vojtěch je vzácný případ, který ne jako já v obrazu, ale v biologii, nicméně stejně maniakálním způsobem "zkoumá" papuánskou duši tak, že u nich vede výzkumnou biologickou stanici. Americký astronaut českého původu zase důkladně popisuje neuvěřitelné období dobývání Měsíce. A nedopustím na knihu Miklucho-Maklaje Mezi Papuánci.
Ke kterým knihám se vracíte?
K Obrazu Doriana Graye od Oscara Wilda, knize Alberta Einsteina Jak vidím svět a Úvahám o malířství Leonarda da Vinciho. V ateliéru mám svoje nejdůležitější: knihu kreseb pro Sixtinskou kapli Michelangela Buonarrotiho, Danteho Božskou komedii ilustrovanou Sandrem Botticellim a Františka Kupku. A ještě fotografické knihy Sebastiana Salgada, Antonína Kratochvíla a Edwarda Curtise. Miluji renesanční katedrály, nevšední cesty obrazu a fotografii s odvahou a příběhem.
Se kterým autorem byste tedy ráda zašla, až nouzový stav dovolí, na sklenku dobrého vína?
S Philipem Zimbardem a Davidem Lynchem. Jde o otázky ve filmových obrazech, o otevřené konce a o ochranu zdravého rozumu. Když vidím, co se teď děje s přirozeností, komunikací a především s nejmladší generací, ptám se, zda tomu lze čelit a jak, neboť Zimbardův Odpojený muž je podle mě jen začátek… Zrovna dnes jsem viděla fotku z letiště − všichni lidé, kteří na ní jsou, prošli terorem porušování osobní svobody, nejméně dvěma covidovými testy a pojištěními všeho druhu, a přesto tam sedí jeden vedle druhého s náhubky jako psi. Aby neštěkali a aby se pro jistotu ani nedívali, jsou všichni vtaženi "do odpojení" pomocí malé skříňky s názvem black magic mobil. Člověk, ač tvor společenský, se nebaví, nesdílí emoce, tudíž nečte situace a nebude se umět bránit. Svět pak ovládnou pokřivené kreatury.
A se kterým autorem byste se nebála vypravit ještě jednou za Papuánci?
Kromě Lukáše Rittsteina, mého muže, a kromě našeho lokálního průvodce a překladatele Andrease bych se nebála s astronauty Leroyem Chiaoem a Koichim Wakatou, kteří s námi už u Papuánců byli. Všichni jsou duchapřítomní a adaptabilní na každou situaci, mají schopnost jít vpřed a nenechat pýchu píchat v týle, jak trefně v Pulp Fiction popisuje Quentin Tarantino.
Autorka je publicistkou, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry
Moje čtení
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist