Po kritické přednášce loni v říjnu, ve které se Jack Ma (na snímku z listopadu 2019) pustil do mezinárodních bankovních pravidel i do čínské byrokracie, si komunistický stát došlápl na jeho firmy.
Autor ▪ Reuters
Vystudovaný učitel angličtiny Jack Ma je prototypem čínského kapitalisty. Vybudoval jeden z největších a nejhodnotnějších internetových konglomerátů: on-line tržiště Alibaba a finanční skupinu Ant Group. Jeho vize byly smělé, měly ale jednu zásadní chybu – vykreslovaly ideální svět jinak, než jak si jej představuje čínský prezident Si Ťin-pching.
Na konci listopadu 2018 zveřejnil čínský vládní list Lidový deník seznam stovky prominentů, kteří se v uplynulých 40 letech, tedy od nástupu komunistického reformátora Teng Siao-pchinga, nejvíce zasadili o modernizaci nejlidnatější země světa. Že se v žebříčku objevil Jack Ma, zakladatel digitálního tržiště Alibaba a nejbohatší člověk Číny, překvapilo málokoho. Hodně pozornosti však vzbudila drobná poznámka uvedená u jeho jména: člen komunistické strany.
Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
- První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Nově všechny články v audioverzi