Které knihy máte na nočním stolku?
Jarní lockdown mi umožnil vrátit se k archivu mého pradědečka, profesora Františka Walda, významného českého fyzikálního chemika. A při této práci jsme se dostal znovu ke jménům lidí, kteří byli s rodinou nějak spojeni − a také tedy k řadě knížek: Ano, Masaryk od Zdeňka Mahlera, velmi upřímné Vzpomínky od Otty Wichterleho a Vědci, vynálezci a podnikatelé v Českých zemích od Květoslavy Stejskalové a kolektivu. Podařilo se mi také vydat poslední díl z trilogie o profesoru Waldovi a celý soubor zveřejnit zdarma na internetu.
Takže knížky si ordinujete i teď jako lék na izolaci, v níž jsme se ocitli?
Čtení odvádí pozornost od zpráv, které teď žádnou radost nepřinášejí. Kombinuji to s filmy, především veselými, a audioknihami. Těším se na nového Borata a zase mě rozesmál Mr. Bean.
Především ale doporučuji radovat se z mála. Večer se těšit na první ranní kávu, ráno na večerní skleničku vína a vidět to krásné, co nám zůstává skrze každodenní starosti skryto.
A kdybyste přesto měl teď doporučit dvě zaručeně "léčivé" knihy…
Alchymista od Paula Coelha − to je velké moudro srozumitelně napsané a mimochodem také výborně namluvené jako audiokniha Markem Ebenem. A vnoučatům, třeba i přes telefon či Skype, doporučuji číst pohádky, aby další generace uměla rozeznávat mezi dobrem a zlem.
Máte ještě jiného oblíbeného spisovatele, k němuž se rád vracíte?
Jan Amos Komenský a jeho Labyrint světa a ráj srdce. Mám už malou sbírku vydání − poslední je z roku 2013, ilustrované Miroslavem Huptychem, nejstarší vyšlo v roce 1862 v Litomyšli.
Kterou autorku byste rád − kdyby to tedy bylo možné − pozval na skleničku dobrého vína do některé z pražských kaváren?
Před 12 lety jsem si v New Yorku na letišti koupil rudě zbarvený paperback s provokativním názvem If Democrats Had Any Brains, They'd Be Republicans, bestseller od Ann Coulterové, krajně pravicové americké spisovatelky, právničky a komentátorky. Tehdy vyhráli volby demokraté a k mé radosti se vlády ujal Barack Obama. S odstupem let a v současném kontextu bych se rád autorky zeptal, kam se poděly konzervativní hodnoty amerických republikánů.
A se kterým spisovatelem byste rád podnikl cestu kolem světa?
Nevím, jestli bych rovnou jel na cestu kolem světa, ale rád a dlouze bych si popovídal se sociologem Danielem Prokopem o chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách nejen české společnosti. Tedy o tématech, o nichž píše v knize Slepé skvrny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist