Pocítí to naše děti. Na příkladu škol vidíme, že český stát zvládá jen tupé, plošné zákazy. Platí to o Babišově vládě i o těch předchozích.
Foto: ČTK
Všechny země dělají, co jde, aby nemusely zavřít základní školy, hlavně první stupně. Jejich žáci vir šíří jen minimálně. Pokud v Česku pandemie skutečně postupuje tak dramaticky, že nebylo zbytí, je to selhání vlády. Té, která nedávno světu radila, jak covid porazit. Školství ale bylo popelkou nejen za Babiše.

Premiér Andrej Babiš nás ubezpečil, že ví, jaké má současné uzavření škol dopady. "Jsme si vědomi, že to může poškodit firmy i zaměstnavatele," řekl poté, co vláda po středních školách plně zavřela i první a druhé stupně základních škol. Jak příznačné − Babiš zavírá školy a myslí na to, že řada rodičů kvůli tomu bude muset zůstat doma a nepřijde do práce. Ale na to, že přechod na on-line výuku poškozuje především děti a všechny jejich rodiče, si už nevzpomněl. "Je to velká rána nejen pro ekonomiku, ale i pro osobnostní růst dětí," zdůraznil v DVTV Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy. Pandemie opět ukázala, jak v Česku kašleme na školství a vzdělávání vůbec. Rozhodně to nemůžeme "hodit" jen na Babiše. Dlouhodobě jde o jeden z klíčových problémů naší země.

Proč vlastně vláda po vysokých a středních školách a druhém stupni základních škol nařídila zavedení distanční výuky i na prvních stupních? Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že mezi učiteli je velké množství nakažených. Ale nerozlišil, kolik z nich připadá na první stupeň, kde se nákaza šíří zdaleka nejméně. Pokud je situace skutečně tak dramatická, že je nutné zakázat přítomnost ve škole i pro nejmenší žáky, je selháním vlády, že takový vývoj dopustila.

Česko je unikátem. Žádná jiná země Evropské unie nyní školy nezavírá. Podívejme se třeba na bohaté Irsko. Epidemiologové tam vládě začátkem října sdělili, že pandemie se šíří tak prudce, že je opět nutný takzvaný lockdown, tedy takřka úplné zmrazení ekonomiky, omezení vycházení a podobně. Doporučili nechat otevřené pouze nezbytně nutné obchody, jako jsou ty s potravinami, a právě školy.

Umíme jen tupě škrtat

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.