Kritická zpráva. Trendy v Evropě jsou neblahé, vykládá podstatné části zprávy o právním státu v EU Věra Jourová.
Foto: Jennifer Jacquemart
Nechci malovat moc čertů na zeď, říká Věra Jourová ke zprávě o fungování právního státu v zemích Evropské unie, kterou nedávno vydala. Podle ní nejde o stigmatizaci Maďarska či nějakého jiného státu. Maďarský premiér Orbán už ale požádal o její odvolání. A výtky vůči ní zazněly i od Andreje Babiše.

Příliš snadno jsme si zvykli, že nezávislost médií a soudů je v Evropě něčím samozřejmým. Ale základní principy, jako například ten, že v zemi nikdo nemůže stát nad zákonem, jsou v ohrožení. Situace v Česku se rozhodně nedá srovnávat s Maďarskem a Polskem, ale i zde se objevují některé trendy, které jsou varující. Jde například o vliv vlastníků médií na jejich obsah. Tak Věra Jourová v rozhovoru s HN charakterizuje současnou situaci. Jakožto místopředsedkyně Evropské komise minulý týden vydala zprávu, v níž hodnotí nezávislost justice či médií ve všech státech Evropské unie.

HN: Jak v hodnocení dopadlo Česko? Jaké jsou největší chyby a přednosti?

Nejdřív musím říct, že nejde o žádný žebříček členských zemí, kdo je šampion a kdo propadlík. Snažíme se popsat situaci v každé členské zemi a zásadně nevydávat žádná doporučení. Šlo o to popsat, jaké je povědomí v daných zemích o situaci v justici, protikorupčních snahách, médiích a celkovém vybalancování institucí. Pokud jde o českou kapitolu, je to popis důležitých reforem v české justici, ať už je to reforma státních zastupitelství nebo soudnictví. Podle našich hodnotitelů se snaží zlepšit systém jmenování a odvolávání soudců a vnést do toho větší transparentnost. Obě reformy jsou v rané fázi, takže spíš jen konstatujeme, že se na reformách pracuje.

HN: Ve zprávě poukazujete i na možné negativní dopady reformy státních zastupitelství, která by předčasně ukončila funkční období šéfů Nejvyššího či vrchních státních zastupitelství. V čem vidíte hlavní riziko?

Kdyby došlo k nějakému rychlému odvolávání. Protože nyní je to tak, že to může vláda udělat na příštím jednání. A mohlo by hrozit, že je nějaký člověk v té funkci nepohodlný mocným. Připravovaná reforma ale není ten případ. Jde nám hlavně o časovou linku, tedy aby se zavčas oznámilo, že v nějaké době dojde k výměně, protože ty jsou jinak samozřejmě nutné. Jde o načasování a srozumitelnost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.