Které knihy máte na nočním stolku?
Leží tam kniha Dr. Beneš od Comptona Mackenzieho. Už před deseti lety jsem si ji půjčila od kamaráda a chci si ji přečíst ještě jednou, než ji konečně vrátím. Kromě toho na stolku je také Já, Claudius od Roberta Gravese a Literární poklesky od Stephena Leacocka. Tato kniha, vydána před 110 lety, obsahuje spoustu vtipných postřehů, které jsou aktuální i dnes. A konečně Carmen M. Reinhardtová a Kenneth Rogoff − Dnes je to jinak. Kniha, která mě vždy vrátí na zem, když začnu věřit, že stát může trvale a beztrestně zvyšovat dluhy.

Máte nějakou zvláště oblíbenou knihu?
Kingsley Amis − Šťastný Jim. Obsahuje pasáže, kterým se stále směji nahlas. Sarkastická výpověď o tom, že formalismus ve vědeckém výzkumu není novinkou. Opakovaně se vracím i ke knize V Brooklynu roste strom od Betty Smithové, jež ukazuje, že z bídy lze vybřednout pouze vzděláním. A také se vracím ke knize Via Mala od Johna Knittela, což je syrový příběh o dobru a zlu, vině a trestu a roli práva versus spravedlnosti.

Co jste četla, když jste byla malá holka?
Četla jsem spíše knihy pro dospělé, protože rodiče měli rozsáhlou knihovnu a neomezovali mě ve výběru. Z dětských knih mě dojímal Malý Bobeš, pamatuji si Děti z Bullerbynu, Medvídka Pú a Pohádky kocoura Moura od Marcela Aymého, což ovšem nebyly pohádky − klasické pohádky mě nikdy nebavily −, ale chytré povídky ze života dvou malých francouzských holčiček.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?
Až budu v důchodu, chtěla bych pročíst antickou literaturu, také mám v plánu zaměřit se na historii a postavení českých zemí v rámci Evropy, protože bych před odchodem z tohoto života ráda měla jasno, zda byly mé názory správné, či zda jsem se výrazně mýlila. A pak se těším na spoustu dobrých knížek, které ještě budou napsány.
Se kterou autorkou byste ráda zašla na skleničku dobrého vína?
S Jindrou Tichou, která emigrovala na Nový Zéland. Většina jejích textů nabízí zřejmě autentické příběhy a otevírá spoustu témat, která bych s ní ráda probrala.
A se kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let anebo byste si troufla s ním ztroskotat na pustém ostrově?
S Ernestem Hemingwayem. Na ostrově by si dovedl poradit v krajních situacích, o nichž psal, a při dlouhém letu by s ním zajisté nebyla nuda. Zeptala bych se jej, jak vypadala Paříž z doby Pohyblivého svátku a vůbec jak žila takzvaná ztracená generace.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist