Které knihy teď máte na nočním stolku?
Rozpojené státy od Martina Řezníčka. Autora mám rád jako člověka i jako profesionála, zajímá mě jeho pohled na současné Spojené státy a zejména na období nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta, které Martin Řezníček zažil jako zahraniční korespondent České televize v přímém přenosu. Tak trochu mi tato kniha navazuje na jinou, kterou jsem nedávno dočetl, Cestu k nesvobodě od Timothyho Snydera. Hodně mě zneklidňují regresní pohyby v současné společnosti, její štěpení, hrubnutí a nástup populistů. Snažím se tomu co nejvíce porozumět a potvrdit si některé vlastní teze.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?
Vracím se zejména ke sbírkám oblíbených básníků, ze všeho nejvíc miluji verše Jacquese Préverta a Vítězslava Nezvala.

Co jste četl, když jste byl ještě kluk?
V dětství byly mým idolem a vzorem Rychlé šípy od Jaroslava Foglara. Později mě začala bavit sci-fi literatura a záhadologie, hltal jsem knihy od Ericha von Dänikena a Ludvíka Součka. Možná tam někde byl začátek mého zájmu o nové technologie a vytváření vizí budoucnosti, který mě dovedl až k nanotechnologiím.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?
Chtěl bych dočíst například celé dílo Henryka Sienkiewicze, od kterého znám zatím jen Quo vadis a Pouští a pralesem. Podobně jsem to měl naplánované kdysi s Mikou Waltarim, ale od něj jsem už všechno přečetl.
Se kterým autorem byste rád zašel na skleničku dobrého vína?
V posledních letech mě velmi ovlivnil americký ekonom a vizionář Jeremy Rifkin. Když jsem před šesti lety četl jeho knihu Třetí průmyslová revoluce, říkal jsem si: Jak je to možné, že ten člověk má tak moc podobné představy o dopadu nové technologické revoluce na život lidí a fungování lidské společnosti jako já? S ním bych si rád zašel na skleničku vína a zeptal se ho třeba na jeho názor na blockchain, nástup digitální měny a s tím související zásadní změnu způsobu transakce mezi lidmi.
A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let? Anebo byste si rovnou troufl s ním ztroskotat na pustém ostrově?
V poslední době jsem přečetl dvě fascinující díla, trilogii Problém tří těles od Liou Cch'-sina a Teorii podivnosti od Pavly Horákové. Mají společné prolínání fyzikální a filozofické roviny podstaty našeho bytí, časoprostoru a smyslu existence. S těmito dvěma autory bych se nebál nudy dlouhého letu ani ztroskotání na pustém ostrově. Povídali bychom si o všem, co v jejich knihách zůstalo nedopovězeno, třeba o podstatě vědomí, iluzi času, dalších rozměrech vesmíru nebo skutečné povaze světla.
Moje čtení



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist