Nejdůležitějším úkolem výročních cen Magnesia Litera je propagovat dobré knihy. Sami pořadatelé tak charakterizují účel počínání, jemuž se věnují už 19 let. Za tu dobu se Magnesia Litera propracovala mezi nejprestižnější kulturní soutěže v Česku a výrazně také ovlivňuje knižní trh.

Ovšem − letos je všechno trochu jinak. Vyhlášení literárních cen bylo kvůli covidu-19 z dubna přesunuto na konec léta. A Pavel Mandys, zakladatel ceny a předseda organizačního výboru, si stále není jistý, jakou bude mít pondělní slavnostní večer podobu. "Stejně jako na jaře máme připraveny dva krizové scénáře: vyhlášení pouze s nominovanými, pokud by v sále mohlo být jen sto lidí, případně pouze s vítězi, kdyby omezení bylo větší. Obávám se ale, že už nemůžeme čekat ani měsíc navíc," říká.

HN: Za posledních 19 let jste prostřednictvím Magnesie Litery zpropagovali úctyhodnou řádku knih. Které tituly vás zaujaly nejvíc?

Občas zakroutím hlavou nad některými nominacemi, ale zatím se mi nestalo, že bych se neztotožnil s vítěznými knihami. Myslím, že v tomto století vyčnívají povídky Jana Balabána Možná že odcházíme. A snad je to i proto, že je autor nebral tolik vážně, nezatížil je tolik vztahem k Bohu jako jiné své prózy, jsou civilnější, tak nějak drobnější, ale mimořádně silné a působivé. Za výjimečné považuji i Lichožrouty Pavla Šruta, povídkovou knihu Zmizet od Petry Soukupové a Pravidla směšného chování od Emila Hakla.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.