Flascharův důl: V Odrách na Novojičínsku na začátku července otevřeli břidlicový důl. Podívat se dá do různě velkých komor, které havíři vykutali na přelomu 19. a 20. století. Vytěžená břidlice se používala jako střešní kry...
Foto: Flascharův důl
Na Novojičínsku se v červenci otevřel břidlicový důl a už teď je každá jeho prohlídka plná. Čechy začala lákat kromě hradů, zámků a rozhleden také historie tuzemského podzemí. Narazit se na ni dá na mnoha místech, české země byly ve středověku "hornická velmoc". Podívat se dá nyní do několika desítek dolů, často je to i adrenalinový zážitek.

Nebojte se, jsou to jen čtyři žebříky. První z nich je nejdelší, má 20 příček, ale další už jenom 16. Počítala jsem to," dodává průvodkyně návštěvníkům břidlicového dolu kuráž a zpod helmy s čelovkou se pro jistotu ještě usměje. Adrenalinový zážitek z prohlídky Flascharova dolu v Odrách na Novojičínsku přichází zhruba v polovině trasy. Z temného, rozsáhlého prostoru − komory, kterou se táhne geologicky cenná břidlicová vrása ve tvaru mořské vlny − se do druhé štoly dolu leze osmnáctimetrovým komínem. Ten kdysi horníci mezi štolami prokopali, aby je odvětrali. Nyní komín slouží jako zkratka pro turisty. Někdo se při jeho zlézání zapotí podobně jako kdysi kutající havíři. "Výdech, nádech, výdech, nádech. To dáš," opakuje si hlasitě jedna z návštěvnic, když leze nahoru. Trpí závratěmi. "Věděla jsem, že tady takový výstup bude, ale řekla jsem si, že to třeba nebude tak hrozné. A dalo se to zvládnout," říká už uvolněně, když vycházíme ze štoly na denní světlo. Výstup komínem zvládla celá naše skupina, včetně menších dětí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.