Klub českých turistů, organizace, která vloni oslavila 130 let od svého vzniku, prožívá obtížné období. Kvůli koronaviru musela omezit činnost a přišla o peníze. S kůrovcovou kalamitou mizí turistické značení na stromech a stálý boj o trasy klub vede s developery i řadou soukromých stavebníků. "K zachování sítě cest v dnešním rozsahu, například kvůli změnám vlastnických vztahů, musíme vyvíjet značné úsilí. Stát by se měl za síť, do které investoval stovky milionů korun, jasně postavit," říká v rozhovoru pro HN předseda jednoho z nejstarších českých spolků Vratislav Chvátal.
HN: Koronavirová epidemie je i v Česku opět na vzestupu. Jak vlastně na jaře zasáhla vaši činnost?
Silně. Ve všech krajích jsme museli od března rušit akce, pořadatelům vznikly náklady na přípravu, propagaci. Nejznámějším příkladem je pochod Praha−Prčice.
A teď jsme opět v ohrožení, protože u akcí, které jsme přeložili na podzim, si zase nemůžeme být zcela jistí, že se uskuteční.
Jsme navíc majiteli a někde i provozovateli horských chat, s našimi krajskými pobočkami jich máme kolem pětatřiceti. V Krkonoších například Voseckou boudu, Výrovku, v Beskydech Bezručovu na Lysé hoře. Tam naši nájemci přišli o tržby. Chceme samozřejmě, aby je v první řadě odškodnil stát, ale jsme připraveni k nějaké slevě, odložení plateb nájmu.
Pandemie se nás dotkla i jako producentů map, jejich prodej klesl, zpozdil se tisk nových. Vydáváme i časopis Turista, který má stotřicetiletou tradici, je po Květech druhý nejstarší v Česku. Koncem března jsme nákladem 10 tisíc vydali číslo 4 a asi tisíc kusů nám vůbec nevzali do distribuce, protože byly zavřené mnohé trafiky.
HN: A co značení cest, jejich údržba, obnova?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.