Kniha Epidemie a společnost vyšla loni v říjnu. Byla výsledkem přednáškového kurzu na Yaleu, kde historik medicíny Frank Snowden působí. Na amerických univerzitách to byl kurz ojedinělý.
Přešel půlrok a jeho text by mohl rázem být návodem pro lidstvo, jak se vypořádat s pandemií koronaviru, protože mnoho otázek, které si
v ní dnes klademe, už naši předkové v nějaké formě řešili.
Když jsem se na základě četby vaší knihy snažil najít historickou paralelu k tomu, jaký má pandemie koronaviru dopad na společnost a co vyvolává, vyšla mi kombinace tuberkulózy, cholery a eboly. Jaké zkušenosti z historie můžeme nyní využít podle vás?
Možných srovnání je mnoho. Záleží na tom, jaký aspekt máte na mysli. Pokud jde o globalizaci, dá se přemýšlet o španělské chřipce. Kdyby se někdo z roku 1918 magickou silou přesunul v čase do dnešní doby, našel by mnoho podobností. Roušky, zákazy shromažďování, dodržování odstupů, zavřené restaurace a školy nebo také nedostatek zdravotnických prostředků pro zvládání nemoci, která se nečekala. Ale i když se zdají být podobné i reakce veřejného zdravotnictví, je tu mnoho rozdílů.
Jakých?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.