Bylo to třináct dní, které otřásly světem. Dva týdny před letošním 20. lednem, kdy Čína přiznala, že nový koronavirus je vysoce nakažlivý, tamější úřady řešily, jak se s nákazou vypořádat. Nad těmi dvěma týdny se vznáší otázka: co přesně věděl o koronaviru čínský prezident Si Ťin-pching, co dělal nebo naopak co neudělal v době, kdy čínské úřady oficiálně zprávy o nákaze zatajovaly nebo zlehčovaly?
Odpověď má hodnotu stovek tisíc lidských životů, stovek miliard dolarů škod a chce ji hledat mezinárodní vyšetřování iniciované Austrálií. Zda se ale podaří ji objasnit, je více než pochybné. Čínský prezident si vybudoval silně centralizovanou pozici, která je srovnatelná jen s postavením zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga (viz vedlejší text). Aby připustil chybu nebo aby někdo (a navíc cizinci!) zpochybnil jeho autoritu, se zdá v podstatě nemožné.
Přesto právě ty dva týdny rozhodly o tom, jak se na prezidenta Si Ťin-pchinga bude dívat historie, kterou nebudou psát komunističtí ideologové, ale svět, v němž by podle Siho měla Čína hrát mnohem větší roli. To, jak prezident nakládal se svojí mocí v polovině letošního ledna, mělo velký vliv na způsob, jímž se nemoc covid-19 rozšířila po světě, kolik lidí jejím vlivem zemřelo, jak oslabila světovou ekonomiku, kolik desítek milionů lidí uvrhla do chudoby, které státy oslabily a které naopak mají šanci ve světě posílit.
I doma v Číně kvůli rozhodnutím (ne)učiněným v polovině ledna začala bublat větší než obvyklá nespokojenost. Byla natolik silná, že ji podle některých zpráv nechali chvíli na pokoji i cenzoři, jinak pečlivě hlídající provoz na čínských sociálních sítích. Neotřesitelná a do ledna posilující pozice Si Ťin-pchinga se dostala do poněkud jiného světla. Prezident dokonce na několik týdnů zmizel z dohledu veřejnosti, aby se pak pokusil obnovit důvěru procházkou po uzavřených čtvrtích Wu-chanu.
Stejně jako bude mít potíže se z následků pandemie vzpamatovat čínská ekonomika, bude složité obnovit i neotřesitelnost pozice vůdce čínských komunistů vůči vlastním obyvatelům. To se nejspíš podaří, v zahraničí už však důvěryhodným partnerem být přestal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist