Premiér Andrej Babiš může být zatím spokojen. Všechno mu hraje do karet a zdá se, že žádný skandál ani chyba mu u jeho voličů nemohou uškodit.
Foto: ČTK
Sdílená představa, že nadcházející ekonomická krize zastaví Babišovu dominanci, je lichá. Jde o první krizi, kdy se nebude muset šetřit, takže premiér může své voličské skupiny pokropit penězi. Navíc dovedně hraje na nacionální strunku, čímž bere voliče komunistům, SPD a Klausovi mladšímu. Opozice oslovuje jen své vlastní voliče a "druhé straně" nedokáže srozumitelně nabídnout lepší perspektivu.

Zatím se obecně soudilo, že jediné, co může Andreje Babiše odstavit od moci, je ekonomická krize. Teze zněla: Babiš nebude mít na plnění všech svých slibů, bude tak zničen jeho základní příběh, který stojí na tom, že "bude líp", a lidé se poohlédnou po někom jiném. Jenže co když to tak není? Co když Babiš vzejde z krize, která nyní přichází, ještě posílen? Zatím si vede dobře, v první fázi krize preference jeho hnutí ještě narostly. Tady je deset důvodů, které nasvědčují tomu, že to vydrží.

1. Neplatí, že Babiš nebude mít peníze. Nahrává mu, že je to vlastně první krize, která není provázena obavou z rostoucího zadlužování státu. Zatímco krize v letech 2009−2011 vedla ke škrtům na sociálních výdajích a zmrazování platů, což významně přispělo k pádu pravicové vlády a nástupu Babišovy éry, nyní o nebezpečí zadlužení nemluví vůbec nikdo. Naopak. Říká se, že je vlastně jedno, jestli bude deficit 300, nebo 600 miliard, protože Česko si to může dovolit − půjčuje si levně a je zadluženo méně než jiné země EU. Babiš proto může v krizi své klíčové voličské skupiny pokropit penězi, aniž by čelil kritice, že se chová nezodpovědně. Důchody dál porostou, mzdy státních zaměstnanců taktéž. Kurzarbeit zabrání skokovému nárůstu nezaměstnanosti. Díky potenciálním voličům, což jsou v jeho případě důchodci a nízkopříjmoví zaměstnanci, Babiš podporu neztratí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.