Designérka Kateřina Šachová
Foto: archiv Kateřiny Šachové
Designérka Kateřina Šachová je duší originálního papírnictví Papelote, které sází na krásný papír. Jak jinak, jeho kreativní ředitelka miluje také krásné knihy.

Které knihy máte na nočním stolku?

Dočetla jsem Geniální přítelkyni Eleny Ferrante. Dva roky jsem se odhodlávala přečíst si poslední díl, o kterém mi bylo jasné, že to bude vnitřní děs. A byl. A na vyvážení té hrůzy mám druhou neapolskou knihu − Já to doufejme ňák zmáknu, což je nepřekonatelná sbírka slohových prací dětí z neapolského předměstí.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Je jich hodně. Z těch, kteří mi obzvlášť přirostli k srdci, třeba Skácela, Camuse, Saint-Exupéryho. A Daisy Mrázkovou!

Co jste četla, když jste byla malá?

Astrid Lindgrenovou. Milovala jsem Děti z Bullerbynu, Pipi, Ronju a asi nejvíc Bratry Lví srdce. Také všechno od Arthura Ransoma, to bylo dobrodružství! A pak Pohádky ze země draka převyprávěné Janem Vladislavem a s nádhernými ilustracemi od Stanislava Kolíbala.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?

Těch je! Knihy miluju. Jsou u nás doma všudypřítomné. Čteme všichni a pořád. Nemám jednu konkrétní, bez které to nejde a kterou musím přečíst. Ale určitě musím číst!

Se kterým autorem byste ráda zašla na skleničku?

Možná s žádným. Vlastně mám docela ráda ten odstup, který kniha vytváří. Setkávání ne tváří v tvář, ale prostřednictvím slov, obrazů, příběhů… a v místě, které dává prostor fantazii.

Nicméně, kdybyste si přece jen měla vybrat společníka na jeden večer mezi spisovateli?

Tak Daisy Mrázkovou. A společně s ní bych se s radostí a důvěrou ponořila do času plného příběhů, něhy a moudrosti.

Co čte Kateřina Šachová
Co čte Kateřina Šachová
Foto: archiv nakladatelství