Žijeme v jednadvacátém století, přesto je možné, aby člověk umrzl na ulici. S tím se odmítá smířit Pavla Klečková a proti tvrdé realitě bojuje vlastními silami: kromě toho, že v rámci Armády spásy distribuuje polévku a organizuje vánoční večírky, v rámci projektu Food not Bombs rozdává ovoce, s partnerem také vyrábí nouzové přístřešky s příznačným názvem Iglou.

"Před čtyřmi lety nás velmi zasáhl článek o bezdomovci, který umrzl v Karviné. Nevěřícně jsme kroutili hlavou nad tím, že je něco takového v dnešním světě stále možné," vzpomíná Klečková na vůbec první impuls, který ji k zájmu o bezdomovectví přivedl. "Od té doby jsem věděla, že chci pomáhat a do společnosti vrátit aspoň trochu z toho, co mám."

Když následně měnila profesi, kontaktovala lokální moravskoslezskou organizaci s tím, že by se ráda zapojila do pomoci znevýhodněným dětem či seniorům. "Jenže jsem zjistila, že tyto cílové sociální skupiny jsou natolik populární, že mě vlastně nepotřebují - dobrovolníků bylo dost," vypráví.

Nakonec se proto s partnerem znovu zaměřila na lidi bez domova, o kterých se chtěla dozvědět víc. "V místním bistru jsme jednoho dne koupili pár baget a řekli si, že je rozdáme lidem bez domova. Pár jsme jich našli, ale bylo jasné, že pokud chceme pomáhat systematicky, musíme najít jinou cestu." Kontaktovali ostravské sídlo Armády Spásy, jejíž ředitel iniciativnímu páru problematiku ochotně přiblížil, a začali působit jako dobrovolníci.

Od té doby v zimě pravidelně distribuují polévku, pomáhají organizovat vánoční večírky a před časem se pustili i do vlastního projektu: charitativním organizacím a městům poskytují nouzové přístřešky pro bezdomovce, kteří z různých důvodů nemohou navštěvovat noclehárny - ať už kvůli psovi, partnerovi, nemoci, alkoholu či obavám nechat na noc své místo venku bez dozoru.

#laskavec 2019: Pavla Klečková

"Na začátku to bylo vcelku jednoduché. Inspirovali jsme se na YouTube, kde jsme našli video s nouzovými přístřešky, které montoval mladý Francouz Geoffroy de Reynal. Napadlo nás, že by bylo skvělé vyrábět něco takového i v Česku," vzpomíná Klečková. Francouzského vynálezce obratem oslovila a zanedlouho začala spolupráce. První české Iglou bylo na světě v srpnu 2018.

Přístřešky nejdřív partneři tvořili sami, dnes už si je nechávají vyrábět na zakázku z polyetylenové pěny, která je uvnitř potažená hliníkovou fólií. Pro letošní zimu jsou k dispozici hned dva typy přístřešku: Iglou pro jednu osobu za 3100 korun a Iglou pro páry, které je o čtyři sta korun dražší. Taková je podle Klečkové výrobní cena produktu, neúčtuje si žádnou marži navíc. "Přístřešky nabízíme městům a charitativním organizacím, které mají své terénní pracovníky. Ti vytipovávají, pro kterého uživatele je Iglou vhodné," vysvětluje autorka projektu s tím, že přístřešky se vždy distribuují na zimu a po ní je pracovníci opět posbírají, vydezinfikují a uskladní na zimu následující.

Od okamžiku, kdy Klečková začala pracovat jako dobrovolnice, si často představuje, jak by se zachovala, kdyby se sama ocitla na ulici. "Moc dobře si uvědomuji, že se to člověku může stát opravdu rychle. Osobně bych navštívila lokální organizaci, kde bych se snažila svou situaci řešit se sociálními pracovníky."

Tak podle ní postupuje i většina uživatelů nouzových přístřešků, se kterými se setkala. "Je to různé příběh od příběhu, ale několika lidem už Iglou pomohlo, aby si uvědomili, že již nechtějí spát na ulici. Teď už bydlí v azylovém domě."

Klečková si je jistá tím, že lidé bez domova dokáží hygienickou a potravinovou pomoc i projekty jako je právě Iglou ocenit.

"Uživatelé nám vždycky moc děkují. V minulosti v něm přespával mladý muž, který si po několika měsících našel práci a následně i byt v azylovém domě. Teď i on pomáhá těm, kteří to potřebují a jsou na ulici," pokračuje s tím, že bezdomovcem se nestávají jen sociálně slabší jedinci a "ztracené případy," ale jsou mezi nimi i vysoce vzdělaní a v minulosti úspěšní lidé.

Co se týká samotného projektu Iglou, pomalu se rozšiřuje po Evropě. "Příští rok bychom se chtěli dostat i do USA, aby mohlo Iglou hřát i na jiných kontinentech," dodává Klečková.

Za svou iniciativu nyní získala titul Laskavec a coby dvanáctá v pořadí uzavírá třetí ročník stejnojmenného projektu. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

Dvanáct dobrosrdečných lidí, kteří dělají laskavé skutky ve svém okolí, nadace slavnostně ocení v sobotu 4. dubna 2020 ve Stavovském divadle a akce je opět určena pro širokou veřejnost. V průběhu večera vystoupí inspirativní osobnosti jako Karel Kovy Kovář a Tereza Salte, Jan Vojáček, Karel Zima a Karel Vaněk nebo františkánský kněz Otec Šebestián.

Pavla Klečkova laskavec

#laskavec 2019: Pavla Klečková

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist