"Sakra," vyjelo z mého kolegy. Možná to ale znělo jinak, teď už si ta slova přesně nepamatuji. 

Dosud se celý výkon vyvíjel standardně a pak v rozhodující chvíli vyklouzla nová chlopeň právě naimplantovaná do srdce ze své optimální pozice a bez naší kontroly se začala pohybovat ve vzestupné aortě. Teoreticky se to stane asi v jednom z padesáti až sta případů a tohle byl jeden z nich. Pacientovi pak jde vždy o život. 

Rychle jsme do správné polohy implantovali ještě jednu chlopeň a optimalizovali její funkci. Zdálo se, že to nejhorší máme za sebou. Původně nepřesně naimplantovaná chlopeň se však stále pohybovala v aortě a my si nebyli jisti, zda to pacientovi v budoucnu nebude škodit. Zeptali jsme se ještě mezinárodního experta, který s námi na sále byl, ale ten raději dělal, že neví, co se děje. V takovou chvíli je totiž každá rada drahá. 

V hlavě jsem zvažoval manévr, který jsem ještě neviděl a ani jsem o něm neslyšel. Mohl pomoci, ale s odstupem času bychom ho asi zhodnotili jako nepřiměřené riziko. 

Chtěl jsem tíživou situaci trochu odlehčit, a tak jsem se do všeobecného ticha zeptal: "Je tu někdo, kdo se právě teď nebojí?" 

Na sále nás bylo asi deset či patnáct včetně tří na první pohled vyděšených mediků opřených o zeď. 

"Já," ozval se klidný a samozřejmý hlas kdesi za hlavou pacienta. Bylo to tam, kde stávají anesteziologové. Hned jsem věděl, komu patří. 

"Ty jsi ale olympijský vítěz a to se nepočítá," namítl jsem s úsměvem. 

"Proč ne?" 

"Protože vy jste speciální lidé."

Během následujících pěti minut jsem udělal onen riskantní manévr a za dalších dvacet minut jsme vycházeli ze sálu. 

"Podobné situace mám nejraději," řekl mi olympijský vítěz, když jsme si v šatně svlékali propocené operační haleny. "Při nich se člověk nejvíc naučí." Znovu mluvil klidně, jako kdybychom se právě náhodou potkali někde u řeky.

Měl pravdu, není nad zkušenosti získané v situaci, kdy hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tak tenká jako ta mezi bytím a nebytím.

A také není nad to, mít vedle sebe sebevědomé a klidné osobnosti, jež v kritických chvílích nepropadají panice a nebojí se.

Možná podobně jako kdysi před osmadvaceti lety na kanálu v Barceloně.

Každému to však není ani nemůže být dáno, a proto se někteří z nás mohou stát olympijskými vítězi a my ostatní se jimi můžeme aspoň inspirovat, když nám teče do bot.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist