Hodnot, které by měl každý člověk pěstovat, je podle herce Petra Vaňka více. Patří mezi ně především trpělivost, nadhled, humor nebo schopnost odpustit. "Laskavost je ale jedna z vůbec nejdůležitějších. Je jako zarostlá louka plná života, kde prvně nebylo nic, jen prázdné suché místo. Teprve péčí začalo zarůstat zelení a stromy," říká Vaněk s tím, že žádná prosperita, vývoj a pokrok se neděje samo sebou a každý prostor i člověk si zaslouží péči a lásku. "Pro začátek je fajn si dovolit mít rád sám sebe. S tou láskou a laskavostí je pak možné pokračovat dál," dodává herec.

Petr Vaněk takto pokračuje prostřednictvím projektu Zkoleduj se. Jde o sérii adventních koncertů, během kterých se na jevišti potkávají umělci a děti ze základních škol. Společně a v originálním podání zpívají pro dobrou věc a děti potom samy vybírají, kterým neziskovým projektům předají peníze vybrané ze vstupného a z darů na transparentním účtě. V minulých ročnících koncerty podpořily například charitativní projekty Nocleženka, Společnost pro ranou péči, Budějovické obědy dětem nebo nadační fond Křídlení.

Zkoleduj se běží od roku 2017. "Základní myšlenky jsou, že zpívat, pomáhat a hrát si může opravdu každý. Hra je součástí každého dne v jakémkoliv věku a na to bychom neměli zapomínat," pokračuje Petr Vaněk. V neposlední řadě upozorňuje na to, že dělat chyby je přirozené a správné, jinak se nemůžeme posouvat. Proto se není za co stydět, a to nejen na jevišti.

Kousek laskavosti má v sobě každý

Podobně jako jiné úspěšné iniciativy i Zkoleduj se vzniklo náhodou. "Asi to tak mělo být a my měli chuť zpívat. Vzpomínám si, jak jsme s kolegou Ondřejem Rumlem poslouchali koncert Bobbyho McFerrina. Bavila mě ta energie, jak se lidé zapojovali do písní," popisuje herec, jak se začala rodit a formovat prvotní myšlenka projektu. Celou ideu potom představil přátelům – trenérce zpěvu Pavle Fendrichové a hudebníkovi Marku Doubravovi. "Byli nadšení, tak jsme společně rozjeli přípravy." Nyní jádro projektu tvoří tým patnácti lidí, bez kterých by Zkoleduj se vůbec nemohlo fungovat, a každý z nich má svou nezastupitelnou roli. "Mám obrovské štěstí na kamarády. Jsou pro mě dar," říká s pokorou i vděkem Vaněk.

Čtyři adventní koncerty proběhly i letos a z toho, co kolem sebe umělec pozoruje, soudí, že kousek laskavosti má v sobě každý člověk. Dokonce nás obklopuje čím dál více. "Je možné, že se to děje pouze v prostoru, kde se pohybuji. Ale i tak bych řekl, že moje bublina je poměrně široká. Lidé jsou k sobě ohleduplnější, otevřenější." To podle něj zlepšuje celkovou atmosféru ve společnosti a u spousty lidí dochází ke změnám priorit. "Čeká to na každého. Dříve nebo později," myslí si herec.

Do projektu Zkoleduj se Petr Vaněk investoval peníze, čas i spoustu energie. Jak s nadsázkou říká, vykašlat se na to chce každý rok, aspoň podle slov úzkého kolektivu samotného Zkoleduj se. "Za ty tři roky jsem prošel i stavy, kdy mi nebylo dobře, procestoval jsem spoustu měst v naší zemi, navštívil úžasné školy. Plánování každého ročníku je obrovská škola trpělivosti a důvěry," líčí s tím, že jeho ego někdy pěkně skřípe. "Ale dobře mu tak. Samotný koncert je už jen třešnička na dortu. Moment, kdy zpíváme se studenty a diváky, je jako kdybyste vypili životabudič, který pozitivně ovlivní každého účastníka," dodává s úsměvem.

Už se nebojím

To, co zažívá při návštěvách zapojených škol a následně na koncertech, je prý zkušenost, která se zkrátka nedá popsat. A díky Zkoleduj se Petr Vaněk také získal naději, že v současném světě nejsou jen lidé, kteří myslí pouze na svoje blaho. O to víc cení upřímnosti a otevřenosti nejen co se týče práce, ale i v soukromí. Zkoleduj se ho prý zaručeně zbavilo strachu, že něco nepůjde. "Předtím jsem se někdy i bál rozjet něco sám a přizvat k tomu další nadšence. Teď už se nebojím."

Dokud to tvůrce projektu bude bavit, pojedou prý dál. Zatím tak rozhodně nekončí – hned v lednu totiž začínají přípravy dalšího ročníku, který je za dveřmi. "K tomu, aby se zkoledovala celá Česká republika, nám velmi pomáhá čerstvě vydané cédéčko," říká Vaněk, který má se svým projektem ještě dva sny. Jeden si prý zatím nechá pro sebe, tím druhým je zaplnit velkou koncertní halu Forum Karlín. "To bude asi závěrečný koncert Zkoleduj se. Se všemi školami, které se zúčastnily."

Za svou iniciativu Petr Vaněk nyní získal titul Laskavec. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít na libovolné účely.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist