Mohl bych se vás prosím na něco zeptat? Ano? Děkuji. Jaké firmy považujete za nejcennější na světě? Říkáte Apple a Microsoft? Výborně. A ještě nějaké další? Amazon a snad i Alibabu? Docela dobré. A ještě jedna věc. Která z nich sídlí v Praze? Říkáte, že žádná? Tak aspoň v Evropě? Také žádná? A co třeba v New Yorku? Zase nic? V tom případě jsme se konečně dostali k tématu dnešního sloupku.
Před deseti lety si vedení města New York uvědomilo, že stran technologických firem jim ujíždí vlak (prý jede směrem do Silicon Valley). Téhle, doposud především finančně orientované metropoli se nejmodernější odvětví současnosti tak trochu vyhýbalo.
Někdejší starosta města Michael Bloomberg na to reagoval po svém: Přitáhneme je k nám na skvělou (čti nejlepší) školu vychovávající nejschopnější inženýry na světě.
Vypsali soutěž, ve které chtěli po aplikujících univerzitách, aby mimo jiné vyčíslily svůj prospěch pro město a spoustu dalších důležitých položek. Přihlásily se dvě desítky prestižních škol, ze kterých vyšlo vítězně americko-izraelské konsorcium.
Během několika let vznikly superinteligentní budovy na Rooseveltově ostrově mezi Manhattanem a Queensem, v nichž se nyní učí jedni z nejtalentovanějších studentů světa. Asi nepřekvapí, že 70 procent z nich jsou cizinci a mezi nimi dominují Číňané.
Aby se vše podařilo, dali filantropové včetně Bloomberga škole do vínku finanční dary v hodnotě miliard korun, což bylo dobrým důvodem, aby centrální budovu univerzitního kampusu pojmenovali po Bloombergových dcerách.
Nová univerzita, nazvaná Cornell Tech, má ambici stát se novým Massachusettským technologickým institutem nebo Stanfordem a měla by světoznámé město přivést tam, kde už Boston či Kalifornie jsou dlouhou dobu.
Je správné, když lidé mají ambiciózní sny. Některé se občas dokonce splní. Dovolím si prozradit jeden z těch svých. Moc by se mi líbilo, kdyby v Praze také vznikla elitní univerzita, která by městu i zemi přinesla lesk a tolik potřebný přístav pro nejlepší mozky, jež se v Evropě narodí. Pro začátek by to chtělo bohatého vizionáře, jakým se Bloomberg ukázal být už před deseti lety.
Napadá mě, že před 650 lety v Praze jeden podobný žil. I on dal dost peněz, aby na jím založené škole dominovali zahraniční studenti a profesoři. Sláva a celoevropský význam však vydržely pouze necelé století. Pak už jsme pokračovali zahleděni sami do sebe, jak bývá naším špatným zvykem. Je ale čas posunout se dál.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist