Vztah k místu, kde člověk vyrůstá a žije, je pro Tomáše Adamce důležitým předpokladem pro spokojený život. „V Moravičanech mám velkou rodinu a hluboké kořeny. Z tohoto prostředí čerpám, mám se oč opřít a dál ten vztah předávám lidem ve svém okolí,“ říká cílevědomý mladík, kterému podoba a osud rodné obce nedaleko Mohelnice nikdy nebyl lhostejný.
Je mu teprve dvacet let, Tomáše Adamce ale baví práce s lidmi a aktivní zapojování se do dění v obci vnímá už od dětství jako běžnou službu veřejnosti. Jeho samotného prý tato činnost velmi posiluje a rozvíjí. „Tím, co dělám, se především učím komunikovat s lidmi i něco nového vytvářet,“ říká mladík. Svými aktivitami a projekty se snaží změnit zažitý model, který podle něj přetrvává ještě z dob minulého režimu: netečnost a obavy z toho, co si druzí pomyslí, když se člověk veřejně projeví.
#laskavec 2019, listopad: Tomáš Adamec
Před třemi měsíci Tomáš Adamec založil Moravičanské okrašlovaci spolek, který nyní všechny aktivity zastřešuje. „S místními se teprve seznamujeme. Je to běh na delší trať, ale už teď jsme se dostali do povědomí obyvatel a začínáme s nimi pracovat. Aktuálně řešíme budoucí podobu starých farských zahrad a musíme překonávat konzervativní nálady,“ říká mladý patriot s tím, že tento prostor je už několik desetiletí značně zanedbaný a místní starousedlíci nejsou zvyklí na velké změny. „A najednou přijde nový spolek občanů s tím, že chce do starého sadu vrátit život.“
Obavy a počáteční nedůvěra snad vzhledem k několika úspěšným projektům z předešlých let, o něž se Tomáš Adamec zasloužil, brzy opadnou. Před pěti lety začal organizovat dětské tábory, spolu s dětmi vytvořil například veřejnou knihovnu, kde mohou kolemjdoucí sdílet knihy společně s místními. Vzniklo tak nové kontaktní místo na břehu řeky Třebůvky.
Začínal jsem sám, teď jsme skvělá parta
Se studenty mladík také vytvořil velikonoční hru v podobě živé křížové cesty, která probíhá vždy na Velký pátek v ulicích Moravičan. „Účastní se jí především mládež s tradičním klapáním. Začínal jsem od nuly, nyní se těšíme z velkého týmu a vysoké účasti veřejnosti,“ pokračuje spokojeně. Vydařila se i kampaň týkající se staleté Lípy Svobody na moravičanské návsi, jejíž nominaci do celostátní ankety Strom roku 2018 prosadil. Skončila na krásném čtvrtém místě, ke stoletému výročí republiky pak Tomáš Adamec se spoluobčany vysadil lípu novou.
Zřejmě nejvýraznějším počinem byl však právě vznik Občanské iniciativy Zachovat náves v Moravičanech. „Snažíme se o diskusi a zapojení veřejnosti do rozhodování o tom, jak by měl vypadat společný prostor v naší obci. Začínal jsem sám a po půl roce jsem měl kolem sebe skvělé dobrovolníky, dnes přátele. Mnohé jsem doposud vůbec neznal, sešla se výborná parta a z neformální iniciativy se stal oficiální spolek,“ vypráví student prvního ročníku vysokoškolských studií marketingu a komunikace v rámci oboru politologie.
„Od jara do letošního podzimu jsme také zdárně dobudovali místní komunitní centrum, takzvanou Besedu. Bylo to náročné, ale výsledek stojí za to. Nyní se těšíme z krásných prostor, které využívá spolek, farnost i další organizace a skupiny dobrovolníků.“ V Besedě se tak střídají přednášky, projekce, řemeslné kurzy, kavárenské či sousedské posezení i živá muzika. Obyvatelé Moravičan za Tomášem Adamcem prý sami chodí s různými nápady i nabídkou pomoci či spolupráce. A podle jeho slov je v obci poslední dobou mnohem příjemnější nálada.
Není se čeho bát
V posledním roce se prý změnil život i samotnému iniciátorovi obecních projektů. „Ukončil jsem studium na střední škole a nyní poznávám vysokoškolská studia. Dříve jsem býval spíš samotářský typ. Ale když jsem poznal energický tým zdejších občanů, hodně jsem se otevřel. Dnes vím, co chci a co nechci. Uvědoměle zvažuji, jak investuji svůj čas a energii,“ bilancuje Tomáš Adamec.
Se zvelebováním Moravičan však místní rodák ještě zdaleka nekončí. Od jara 2020 plánuje začít s revitalizací zmiňovaných farních zahrad, kde je spousta práce na několik let. Chystá se veřejná výsadba stromů, keřů, luk, bylinkových i květinových záhonů, budování zahradní kaple. „Plánujeme také kulturní akce a osvěty. Pozemky jsou rozsáhlé, můžeme si dovolit větší projekty. Ve vzdálenější budoucnosti bych se rád podílel na úpravách veřejných ploch v obci a okolní krajině,“ prozrazuje mladík a všem, kdo k místu svého života přistupují se stejnou optikou, vzkazuje následující: „Určitě se není čeho bát. Každá nová věc má své bolesti v začátcích, ale výsledek stojí za to. Důležité je si věřit, umět naslouchat ostatním a mít podporu u těch nejbližších.“
Za svou iniciativu Tomáš Adamec nyní získal titul Laskavec. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.
#laskavec 2019, listopad: Tomáš Adamec
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist