Magie kulatých čísel
Timothy Garton Ash: Rok zázraků, Prostor
"Polsku to trvalo deset let, Maďarsku deset měsíců, východnímu Německu deset týdnů, Československu to bude možná trvat deset dnů!" Bonmot, kterým přispěl k sametové revoluci britský historik Timothy Garton Ash, se ujal. Ve své dnes už slavné reportáži z revoluční Prahy popisuje, jak se 23. listopadu 1989 setkal s Václavem Havlem a pronesl právě tuhle větu. Václav Havel chytil Ashe za ruce, usmál se, přivolal lidi z týmu samizdatového Originálního videojournalu a požádal jej, aby to znovu zopakoval do kamery, a tak onen bonmot začal žít vlastním životem. Objevil se na titulní stránce polského deníku Gazeta Wyborcza, Havel jej několikrát využil při svých projevech. "A když jsem musel devatenáctý den, v době, kdy revoluce ještě rozhodně nekončila, konečně z Prahy odjet, lidé stále říkali: 'Vidíte, u nás to trvalo jen deset dní.' Taková je magie kulatých čísel," píše Timothy Garton Ash. A k novému vydání svých reportáží z revoluční Varšavy, Budapešti, Berlína a Prahy přidává nový esej o střední Evropě po třiceti letech.
Výlet do pražské povídky
Radim Kopáč a Jakub Šofar (editoři): Praha v množném čísle, Slovart
Antologie povídek českých spisovatelů o Praze, kterou sestavili uznávaní literární editoři, je hravá a plná protikladů. Jak říkají sami iniciátoři: "Od detailu po celek, z přítomnosti do hloubi předminulého století… Jednou víc fikce, jindy víc reality. Odvrácená i přivrácená strana té samé mince. Věže a hrad a mosty. Den a noc, láska a smrt, probuzení i pád do snu." Jinými slovy: nabízejí originální vhled do pražských uliček i do historie české povídky, svého času už skoro zapomenuté. Co autor, to pojem (Tyl, Neruda, Kisch, Hašek, Jesenská, Čapek, Meyrink, Škvorecký, Smetanová, Boučková, Hakl, Dutka či Urban) a také jiný pohled. A jinam. Budiž pochválena doba, kdy zase vycházejí takovéto antologie.
Každý máme své peklo
Edith Eva Egerová: Máme na vybranou, Práh
Podle podtitulu I v pekle může vyklíčit naděje by čtenář mohl nabýt dojmu, že jde o další z řady knižních vzpomínek lidí, kteří přežili holokaust, což koneckonců podtrhuje i pověst samotné autorky, jíž se někdy přezdívá "Anna Franková, která přežila". Ano, přesně tak to je. Edith Egerová prošla peklem Auschwitzu a o tom, jak tančila ve svých šestnácti letech před Mengelem či jak téměř zahynula na pochodu smrti, také píše. Ale to je jen půl knihy. V té druhé půlce vypráví příběhy pacientů, kterým se po válce − coby renomovaná klinická psycholožka − snažila pomoci. Nejprve v USA, kam po válce emigrovala, posléze po celém světě. A mezi její pacienty nepatřili přitom zdaleka jen oběti druhé světové války či emigranti, ale také třeba o generace mladší američtí vojáci a členové speciálních jednotek trpící posttraumatickým stresovým syndromem. Každý máme své peklo, že?
Když v čele národa nestojí ti krutí
Barbara Coudenhove-Kalergi: Doma je všude, Vyšehrad
"Ta obrovská masa lidí není nebezpečná. Lidé jsou zdvořilí a přátelští, v tlačenici říkají 'prosím, až po vás'. Hodně se žertuje. A když odjíždíme s nafilmovaným materiálem, dělají nám místo a volají: ,Děkujeme, že o nás informujete', a někdy dokonce: ,Ať žije ORF'. Je to jedna z těch vzácných a cenných hodin v dějinách národa, kdy najednou v čele nestojí ti hlasití a krutí, ale ti nejodvážnější, nejslušnější a nejlepší." Rakouská novinářka Barbara Coudenhove-Kalergi vzpomíná ve své knize na listopadové dny roku 1989, které se štábem televizní a rozhlasové stanice ORF trávila v pražských ulicích. Tato etapa v její kariéře samozřejmě patřila k nejnezapomenutelnějším, ale významná byla i pro ni samotnou. Až tehdy se příslušnice starobylého hraběcího rodu z jižních Čech, který byl po druhé světové válce vyhnán z vlasti, mohla vrátit domů. Memoáry neobyčejné ženy jsou vlastně podrobnou zprávou o 20. století a střední Evropě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist