Kanaďan pákistánského původu v čele stolu se zeptal, zda má někdo ještě nějaké připomínky. Bílý Američan ze Středozápadu sedící vedle mne se trochu ošil a neobvykle tichým hlasem pronesl jméno staršího kolegy, který po jakémsi konfliktu opustil před rokem naše řady. Jmenuje se Tom a muž vedle mne by byl rád, kdybychom ho povolali zpět. Rozhostilo se nejisté ticho.
Po chvíli jsem si vzal slovo a podpořil ho. Tom přece spoluvytvářel historii naší organizace a všichni jsme ho měli rádi.
Kanaďan na opačné straně stolu byl rozhodně proti.
K mému názoru se přidal i respektovaný Američan indického původu a vyzdvihl některé Tomovy osobnostní kvality. Zmínil i jeho pokročilý věk, který nám nedává čas vyčkávat s případným vstřícným gestem příliš dlouho.
Ke Kanaďanovi se tentokrát připojila výkonná ředitelka. Jakákoliv vstřícnost by v tomto případě odporovala pravidlům naší organizace. Rozhodl se sám odejít, tak i sám musí přijít. Nedá se svítit.
K názoru jsem vyzval Američanku vietnamského původu, ale ta jen těkala očima od jednoho k druhému a pronesla pár neutrálních vět.
Zdálo se, že věc je vyřízena. Mělo by se sice dojít ke konsenzu, ale šéf má poslední slovo a ten už názor vyjádřil.
Ticho přerušil mírný hlas chirurga, jenž do podobných debat obvykle nezasahuje. Je z nás ve světě nejrespektovanější a pracuje na univerzitě, jejíž jméno zná snad úplně každý. Mluvil velmi měkce a neagresivně. Zdůraznil, jaké prvotřídní přednášky Tom vždy míval. A to je prý podle něj vše, o ničem dalším se už nemusí diskutovat. Jde přece o kvalitu a o nic jiného.
Rozhlíželi jsme se jeden po druhém a postupně se všichni přidali na jeho stranu. Chceme Toma zpátky, vždyť má skvělé přednášky!
Na tuto diskusi myslím často. Stačilo říct nejsilnější ze všech možných argumentů znějící „Tom dobře pracuje“ a vše bylo vyřešeno. Nikdo nemohl protestovat, protože tito lidé vnímali pracovní výkon jako hlavní měřítko, podle něhož soudí svého kolegu. Na konci dne se neřešilo, kým Tom je, a už vůbec ne, s kým je či není kamarád. Šlo jen o to, co umí.
Každá situace v životě je unikátní a jen málokterou lze jednoduše zobecnit tak, aby byla za každých okolností platná. Stejně je to i s debatou, kterou jsem právě popsal. Přesto se však asi nedivíte, že se stala v hlavním městě státu Ohio, a nikoliv u nás.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist