Odcházím do Ameriky. Ne že by se toho o kmenových buňkách v Česku napsalo a namluvilo málo, ale chci jít rovnou ke zdroji. Snad mi dáte za pravdu, že po vinnetouovské sérii je nejznámějším i nejušlechtilejším kmenem kmen Apačů. Jeho buňky budou nepochybně nejlepší. To, že si Karel Hynek May vše vymyslel, není důležité. Podstatné je, jak se co vnímá, jak mocná je síla myšlenky a zda opravdu nezbytně potřebujete kvalitní kmenové buňky.
Já je potřebuji hodně. Nejen kvůli řídnoucí kštici − kdo by i z dnešních mladíků či staříků netoužil po pierrebriceovském háru! −, hodily by se mi i kvůli opotřebovanosti dalších zákoutí mého poměrně složitého organismu. Myslím hlavně mozku, ten se udržuje nejhůř. S tělem, když máte pevnou vůli, v podstatě není problém, ale s tou slizkou nechutnou krouceninou, z níž možná vše ve vesmíru (jenž samozřejmě neexistuje) vzešlo a v níž také zmizí, s tou bývá problém.
Není divu, že v téhle lesklé třesoucí se upocené hroudě občas něco sklouzne a zapadne někam do záhybů a už to třeba ani nikdy nevylovíte. A nemusí to být jen PIN či PUK. Já si svoji porci "kolínek s rajskou" čistím každý den, tedy skoro každý den, sedmikilometrovým během podél Vltavy. Vytřásám tak ze závitů smetí i ztracené poklady, vzpomínky i plány do budoucna, předsevzetí, jak žít líp a zdravěji, jak napravit chyby či jak je nedělat nebo aspoň jak je jednou provždy pustit z hlavy. Vím, že tady na Rohanském ostrově se pouštějí na štěrkovou cyklostezku úplně nejlíp.
Běžím teď zhruba stejně rychle jako vedle plující parník, s nímž se přetahuji o vedení. Pomalu šlapající skupinka obtloustlých Čechů, jejichž hmotu by neupgradovaly ani buňky slavného apačského bojovníka Geronima, mě míjí a ten nejvysmátější na mě křikne: "Kup si kolo!" Prožene se okolo mě rychlostí splašené želvy a očekává asi stejně vtipnou odpověď. Parník po pravici se mezitím mohutným zatroubením přihlásí o slovo. Dříve tady zdáli troubili i indičtí sloni, to když je zde měli ustájené cirkusáci, proteče mi serpentinami poskakujícího mozku kapka nostalgie.
"Koupím si koně, kámo," odpovím do zvířeného prachu po želvě s reflexními odrazkami. "V Americe!" Je mi jasné, že se musí jmenovat Hatátitlá nebo Ilči. Anebo Kopyket, jako můj neviditelný oř, na němž jsem jezdíval ve svém světě, doprovázen neviditelným, o to však oddanějším psem Archimou. Zajedu si za oceán pro ty nejlepší kmenové buňky, hluboko do prérie, sám, raději už s kloboukem na hlavě, v krvavém západu slunce. Přivezu je Čechům jako Světlo z Betléma. A nebudou-li od Apačů, budou od Siouxů. Uvidíme, co se pak stane. Třeba přestaneme být srabi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist