Vystupuji z letadla a dnes už poněkolikáté bojuji s vlastními předpojatostmi. Maminka totiž říkávala, že mě "pošlou na Sibiř", když budu zlobit. A děda tou nekonečnou pustinou postupoval coby legionář směrem na Vladivostok, aby se cestou kolem světa dostal zpátky domů. Také proto jsem se do této části světa chtěl podívat.
V Novosibirsku mě vítá podivná mlha. Místní vysvětlují, že kdesi hoří obrovská plocha tajgy a dým spojený s městským smogem vytváří neprodyšnou poklici nad téměř třímilionovou metropolí. Hned od začátku tak máte dojem všudypřítomné "ušmudlanosti". Nemocnice je ale relativně nová a především federální, což jí zajišťuje slušný rozpočet. Vybavení vypadá hůře než budovy, přesto vše dohromady navozuje o dost lepší dojem než město jako celek.
Lidé jsou milí. Jen otevřu pusu, hned reagují na mou neobratnou ruštinu a snaží se mi vyjít vstříc. Pracoval jsem už v Moskvě i Petrohradu a ti místní se mi zdají nejméně vybroušení, o to více však přímí a neformální. Dva dny s nimi trávím na sále a pomáhám jim s novým způsobem léčby. V hlavě přitom řeším, jak by to asi vypadalo, pokud bych se posunul o dvanáct časových pásem, a ocitl se tak třeba na americkém Středozápadě.
Je mi jasné, že všechna podobná hodnocení jsou subjektivní a nikdy nemohou přesně vystihnout mnohotvárnost životní reality. Američané by v přímém kontaktu byli mírně formálnější a výrazně pozitivněji naladění než Sibiřané. Většinou by se důsledněji řídili zažitými pravidly, čímž by si však zužovali koridor možných řešení komplikovaných situací. Na druhou stranu se u nich člověk může spolehnout, že se stále pohybují v seriózně probádaném terénu známých postupů, a co věda objevila, to udělají. Přinejmenším proto, že na to mají peníze. To doktory bojující uprostřed Sibiře s věčným nedostatkem prostředků život naučil improvizovat a pomoci si za každé situace. Jak to však na chudších místech zeměkoule bývá, kdesi uvnitř cítíte, že mají menší respekt k pacientům a možná i mezi sebou navzájem.
To hlavní zjištění je však stále stejné: ať už jsem pracoval kdekoliv ve světě, šikovné lidi jsem potkal všude. Fráze to není ani trochu. Dokonce ti nejšikovnější nebývají těmi nejznámějšími.
Celé to přemýšlení o dvou velkých národech člověk podniká hlavně kvůli tomu, aby tam někde našel i nás samotné. A můj odhad se dá vyjádřit faktem, že se nacházíme pět časových pásem od Novosibirsku a sedm od Středozápadu. Nicméně připouštím, že jak v tomto pokusu o hodnocení, tak v celém sloupku jsem se pohyboval na tenkém ledě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist